E-ticaret, Seo ve 6 Sigma

e-ticarette 6 sigma

E-ticaret sektörü dünyada ve ülkemizde giderek güçlenen bir sektör. Eğer doğru adımlar atılırsa internetten satış yapmanın karı fiziki marketten satış yapmaya göre kat kat fazla. Daha önce e-ticaret ile kazanç mümün mü yazımızda konuya kısaca değinmiştik. Bu yazımızda ise 6 sigma metodolijisinin e-ticarette seo ile birlikte kullanılması ile ne tip avantajlar sağlayacağına değinmek istiyoruz. Kısaca 6 sigma nedir sorusunun cevabı ise burada verdiğimiz linkte.

Öncelikle e-ticaret, seo ve 6 sigmanın birlikte bir bütün olarak kullanılması, dünya üzerinde en çok getiri sağlayan yöntemdir. E-ticaret sitenizi mağazanız, 6 sigma metodolijisini ölçüm, analiz ve müşteri memnuniyeti aracınız, arama motoru optimizasyonunu da mağazanızın reklamı gibi düşünebilirsiniz. 6 sigma metodolijisinde kullanılan ölçüm-analiz araçlarını müşteri sayınızı, karınızı ve müşteri memnuniyetiniz arttıracağınız yöntemler olarak tanımlayabiliriz. Dünyadaki büyük e-ticaret platformları six sigma araçlarını ne için kullanıyor biraz açalım.

Örneğin maliyet azaltmak. Stok maliyeti her işletme için en önemli maliyet kalemlerinden biridir. 6 sigma maliyet düşürme projesi yaparak hangi ürünlerden ne kadar stok bulundurmanız gerektiğini bulabilir, stok maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Diğer bir örnek zamana bağlı müşteri memnuniyeti analizi yaparak aksayan adımları tespit edip iş yapış şeklinizi iyi yönde geliştirebilirsiniz. Müşteri şikayetlerinizi ölçüp analiz edip çözümler geliştirerek satışlarınızı ve kazandığınız parayı arttırabilirsiniz.

Seo açısından ise 6 sigma yöntemleri ile hangi anahtar kelimelere yoğunlaşmanız gerektiğini kesin bir doğrulukla bulabilir, doğru seo adımlarına yönelebilirsiniz. Ayrıca ürün bazlı seo çalışmalarında ölçümlerle ürünlerinize önem sırası kazandırabilir, bu önem sırasına göre kendinize seo planı yapabilirsiniz.

Sonuç olarak seo uzmanı eğer 6 sigma yöntemleri ile ilerler ise hem zaman kazanacak hem de eforunu doğru bir sıralama ile e-ticarete aktararak siteden kazanılacak parayı maksimize edebilecektir. 

Eğer siz de e-ticaretle uğraşıyor ve müşteri sayınızı, satışlarınızı artırmak istiyorsanız e-ticaret danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.