E-ticaret ile Kazanç Mümkün mü?

e-ticaret

E-ticaret sektörü ve online daha bir çok sektörün Korona salgını ile birlikte şahlanacağını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu ara google aramalarında dünya çapında yapılan aramalarda e-ticaret ile nasıl ürün satabilirim araması pik yapmış durumda. İnsanlar evde kalırken de en azından ürünlerini internetten satmanın derdinde elbette.

Peki e-ticaret ile internetten birşeyler satarak para kazanılır mı? Bu sorunun cevabı pekte basit değil. Basit değil derken tek bir cevabı yok aslında. Yani cevap evette olabilir hayırda. 

Çünkü doğru cevap birçok değişkene bağlı. İlk değişken tabiki satacağınız ürün. Eğer büyük bir firma değilseniz herkesin sattığı bir üründen para kazanmanız çok zor. Ama eğer ürününüz niş ise yani nispeten tercih edilir ama piyasada kolay bulunmayan bir şeyse para kazanmanız daha kolay. Bunun yanında her ticarette olduğu gibi alış fiyatınız veya maliyetinizin düşük, satış fiyatınızın da piyasa ile uyumlu olması gerekiyor. İnternetten sipariş verirken kimse ilk gördüğü ürünü almıyor. Önce fiyat araştırması yapıyor. Eğer siz satış fiyatınızı piyasadan çok azda olsa alta yazabiliyorsanız bunun satışlarınıza yansıması çok daha büyük oluyor.

Reklam desteği de önemli. Satış yaptığınız platform ne olursa olsun doğru reklamın etkisi çok büyük oluyor. Elbette reklam bütçeniz belirli bir düzeyde olmalı. Google reklamı vermek veya facebook reklamı yada instagram reklamı vermek satışlarınıza mutlaka olumlu yansır. Ama reklamın görselinden kullanılan cümlelere kadar doğru ve etkili tasarlanmış olması gerekiyor. Alelade verdiğiniz bir reklamın etkisi ya olmaz yada satışlarınızı negatif etkileyebilir.