İstanbul Lokal Seo İnceleme Sonuçları

istanbul-lokal-seo

İstanbul dünyanın kadim güzel şehri, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan eşsiz ilimiz. Nüfusu ile dünyanın birçok ülkesinden daha kalabalık. Roma ve Osmanlı'nın göz bebeği. Evet, İstanbul'u anlatmaya kelimeler yetmiyor ama kısaca bu cümlelerle anlatabildik umarım. Bu yazımızda İstanbul için özellikle kobi düzeyindeki işletmelerin seo açısından durumunu irdelemeye çalışacağız. Dünyanın her yerinden yaz kış ziyaretçisi olan bu harika şehirdeki internet sitelerinin arama motorları açısından pozisyonu nasıl bakacağız. Daha önce sizlerle Lokal Seo konusunda paylaştığımız yazıda il veya yerleşim bazlı seo işlemleri ile ne tip avantajlar yakalayacağınızdan bahsetmiştik. İşte tam da bu konuda İstanbul ne düzeyde inceledik, sonuçları aşağıda sıraladık, eğer siz de İstanbul'da hizmet veren bir kobi iseniz aşağıdaki sonuçlardan dersler çıkaracağınıza eminiz.

İnceleme Kapsamı:

Rastgele 10 adet kobi internet sitesi seçtik. İstanbul'un yerli ve yabancı internet kullanıcılarının özelliklerine ve kobilerin verdiği hizmet veya ürünlere yönelik anahtar kelimeleri için internet sitelerinin google seo kriterlerine göre inceledik.

Ölçüm ve Analizler:

İnternet sitelerinin desteklediği diller, mobil uyum, anahtar kelime aramalarında google sıralama sonuçlarındaki durumu, kod yapılarının seo açısından ne durumda olduğu, İçerik güçleri ve diğer belli başlı seo kriterleri açısından detaylarını ölçtük ve analiz ettik. Kendimizin lokal İstanbul seo uzmanı çalışmalarında referans data oluşturacak bu bilgilerin özetini sonuçlar olarak sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Sonuçlar:

1) Dil desteği:

İnternet sitelerinin sadece 5 adetinde çoklu dil desteği bulunuyor. Bunu genele oranlarsak kobi düzeyindeki internet sitelerinin %50si hala çoklu dil desteğine sahip değil. Oysa İstanbul kozmopolit bir şehir ve yabancı turistler açısından zengin bir internet arama trafiğine sahip. Dolayısı ile her kobinin en azından sitesinde Türkçe'nin yanında İngilizce sayfalarında olması gerekiyor. Eğer sitenizin ziyaretçi sayısını katlamak istiyorsanız bunun yanında Arapça ve Rusça sayfaların da bulunması çok yararlı olacaktır.

2) Seo Kodlamaları:

Seo kodlamalarına baktığımızda ise 10 sitenin sadece 1 adetinde tam anlamı ile google dostu kodlama görebildik. 3 adetinde yarı düzeyde bu hususa dikkat edilmiş. 6'sında ise google dostu kodlama bulunmuyor. Oysa dijitalleşen dünyanın hızlı ve kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul'da bizce tüm internet siteleri kendilerini google'a uyumlu hale getirmeli. Lokal seo işlemlerini gerçekleştiren kobi internet siteleri google aramalarında global rakiplerine fark atabilir.

3) Anahtar Kelime Aramaları:

Yukarıda bahsettiğimiz google dostu kodlama eksikliği ve diğer kriter eksiklikleri durumundan ötürü satılan ürün veya hizmet aramaları için global veya Türkiye içi büyük mükelleflere göre durum oldukça kötü. Google ilk sayfada 3er adet anahtar kelime aramasında sadece 2 adet kobi 1 veya 2 anahtar kelimede listeleniyor. 

4) Mobil Uyum:

Artık akıllı telefonlar 6. duyu organımız haline geldi. Pandemi süreci ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi İstanbul'da da google sorgulamaları ile alış-veriş yapma eğilimi neredeyse iki katına çıktı. Mobil uyumlu internet siteleri Google'ın kalite kriterleri sebebi ile uyumlu olmayan internet sitelerine göre daha üstte listeleniyor. 10 internet sitesinden 6'sında tam veya yeterli düzeyde mobil uyum gözlemledik. 

5) İçerik ve Sayfalar:

Özgün içeriğin ve anahtar kelimelerin doğru serpiştirildiği zengin sayfaların olduğu internet sitelerinin Google açısından başarısı daha yüksektir. 10 siteden sadece 3'ünde bu duruma özen gösterilmiş görünüyor. 7'sinde ise içerik ve sayfalar açısından çok büyük eksiklikler bulunuyor.