Lokal Seo Sayesinde Büyük Rakiplerinize Fark Atabilirsiniz

lokal-seo

Lokal seo kavramını belki duymuşsunuzdur. Eğer işletmeniz, sattığınız ürün veya hizmetlerin müşteri portföyü daha çok lokal bir bölge, ilçe veya il bazlı bir durumda ise lokal seo çalışmaları sizi büyük ve güçlü rakiplerinize göre öne geçirebilir.

Yani lokal seo işlemleri sayesinde internet siteniz hedef bölgeniz de rakiplerinize göre daha yüksek sıralarda çıkarak daha başarılı bir performans sergileyebilir. İşte bu yazımızda bu durumu biraz açarak sizlere anlayabileceğiniz bir dille anlatmaya çalışacağız.

Daha önce birçok yazımızda lokal seo ile ilgili kısa kısa bilgiler vermiştik ve uluslararası seo nasıl yapılır konusunda yazdığımız yazıda ise tam tersi olarak global ölçekte bir seo çalışmasını detayları ile anlatmıştık. O yazımızı okursanız konuya ters açıdan bakabilecek ve bu yazıda anlatılanlar ile bütünleştirerek konuyu tam manasıyla kavrayabilirsiniz.

Öncelikle lokal seo adı üzerinde belirli çapta bir bölgede anahtar kelime aramalarında internet sitelerinin arama motorlarında, örneğin googleda ilk sayfada çıkması için yapılan arama motoru optimizasyonu işlemleri olarak açıklanabilir. İşletmeniz, şirketiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için tüm Türkiye'yi veya dünyayı kapsayan bir seo çalışması kat kat büyük efor ve işlem gerektiren bir seo çalışması olacaktır. Lokal bazda bir arama motoru optimizasyonu işlemi hedefe daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır. Sizin avantajınız ürün veya hizmetlerinize ülke bazlı veya global bazlı rakiplerinize göre o bölgeye daha etkin hizmet veya ürün sunabiliyor olmanızdır.

Bir örnekle açıklayalım. Örneğin İstanbul ilinin Avcılar ilçesinde hizmet veren bir işletmesiniz. İnternetten ürün satışı yapıyorsunuz. Avcılar ve yakın çevresinden alabileceğiniz sipariş miktarı sizin için gayet iyi bir düzeyde getiri sağlıyordur. Yani müşteri potansiyeliniz yakın coğrafya içinde sizin için gayet iyi kazanç sağlar bir halde ise ülke çapında seo çalışması yaptırmaya ilk etapta gerek yoktur. Sizin hedefiniz ülke hatta dünya çapında satış yapabilir hale gelmek olabilir ama bunun için eğer erken ise lokal bazlı seo yaptırmanız sizin avantajınızadır. Böylece sizden çok daha büyük ve güçlü rakiplerinize göre lokal olarak daha güçlü hale gelmiş olursunuz. Lokal seo çalışmalarının da kendine has zorlukları olsa da başarılı bir seo uzmanı internet sitenizi kısa sürede google aramalarında ilk sayfada çıkar hale getirebilir. Böylece satışlarınızla lokal olarak büyük rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Sonuç olarak lokal seo sayesinde mevcut satış rakamlarınızı katlayabilir ve gelirlerinizi gayet iyi düzeylere taşıyabilirsiniz. Eğer siz de lokal bazlı bir seo çalışması yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.