Uluslararası Google Seo nasıl yapılır?

uluslararası-google-seo

Lokal google seo işlemlerinin nasıl yapıldığına dair sitemizde ve googleda birçok bilgi mevcut. Google arama motoru optimizasyonu işlemlerini lokalden uluslararasıya doğru incelediğimizde kolaydan zora doğru bir işlem yoğunluğu bulunmaktadır.

Yani bir google uzmanı için belirli bir anahtar kelime için google araması ilçe bazlı ise nispeten az zor iken uluslararası olduğunda aşırı zor bir durum hasıl olmaktadır. Dolayısı ile lokal seoya göre uluslararası google seo çok daha fazla emek harcanması gereken bir konudur.

Global ölçekte, dünyanın neresinde olursa olsun özel bir anahtar kelime öbeği araması için google ilk sayfada çıkmak için google seo uzmanı aylarca hatta belki yıllarca uğraşmak zorundadır. Peki bir internet sitesi için uluslararası seo işi nasıl yapılır birlikte inceleyelim. Öncelikle seo uzmanının iyi derecede ingilizce biliyor olması ve bunun yanında dünyada çok kullanılan diğer bellibaşlı dilden de az biraz anlıyor olması şarttır. Sadece ingilizce bilen bir seo uzmanı sadece ingilizce konuşulan ülkelerde başarılı olabilir. Amerika kıtası için ingilizce, avrupa için ingilizce, fransızca, italyanca ve almanca bilgisi, asya için rusça ve çince bilgisi olmazsa olmazdır.

Dil bilgisi mevzusuna ek olarak ülkelere göre anahtar kelime öbeklerinin dizilimi farklılık gösteriyor olabilir. Bir ürün veya hizmet için değişik ülkelerde nasıl arama yapıldığı da araştırılmalı ve mutlaka birtakım analiz ve araçlar kullanılarak doğruluğu test edilmelidir. Daha sonra internet sitesine bu aramalara göre linkler yerleştirilip hedef ülkelerdeki aramalara göre anahtar kelimeler yazıların içerisine optimum düzeyde yerleştirilmelidir.

Ülke bazlı blog veya forumlara yorum içeriği olarak konu ile ilgili yazılar ve backlinler girilmeli, bu backlinlerden siteye trafik alınması hedeflenerek hareket edilmelidir. Sosyal medya platformlarında da ülke bazlı ilgili paylaşımlarla seo işlemleri desteklenmelidir. Google'a ülke hedefli reklam vermekte bir çözümdür ama etkisine göre maliyeti düşünüldüğünde uluslararası google seo fiyatı google reklamlarına göre daha düşük olacaktır.

Sonuç olarak dünya çapında seo işi yapan bir google ilk sayfa uzmanı lokal bazlı arama motoru optimizasyonuna göre daha fazla efor sarfetmeli ve birkaç yabancı dile aşina olmalıdır. Analiz ve araştırmaları için farklı ülkelere yönelik çalışmalar yapmalı ve lokale göre daha fazla çalışmalıdır.