Google Aramalarda Neye Göre Sıralama Yapıyor?

google-sıralama-nasıl-oluyor

Google arama motorunun bir anahtar kelime araması için internet sitelerini nasıl ve neye göre sıraladığına daha önceki yazılarımızda kısaca değinmiştik.

Bu yazımızda konuya biraz daha detaylı bakmak, ziyaretçilerimizin anlayacağı dilde google'ın web sayfalarını hangi kriterlere göre yükselttiğini anlatmak istiyoruz. Elbette bu konuda aynen cocacolanın formülü gibi sadece google'ın bilgiği başka kimsenin bilmediği belli başlı bazı detaylar olabilir ama iyi bir seo uzmanının bilmesi gereken parametreleri sıralayacağız.

Öncelikle Google'ın interneti taramak için kullandığı birçok program var ve bu programı sanal robotlar veya sanal örümcekler olarak düşünebilirsiniz. Bu örümceklerin her birinin farklı bir görevi var ve hergün bütün dünyayı dolaşıp bilgi toplayıp google'ın veri merkezine geri iletiyorlar. Azınlık raporu filmini izlediyseniz bu filmde robot örümceklerin banyoyu araması ve kahramanımızı bulunca gözlerinden veri taraması yapması sahnesi var. Bu sahneyi aşağıya koyduk izlemek isteyenler bakabilir. Şimdi bu noktada dikkat edilmesi gereken şey Google'ın örümcekleri çok akıllı ve onları aldatmaya yönelik hareketleri yada kötü amaçlı yazılım ve kodlamaları algılayabiliyor ve google'ın sitenize ceza verilmesini sağlıyor olmaları. Buna seo dünyasında black hat seo taktikleri deniyor. Doğru düzgün ve google için uygun seo işlerine ise white hat seo taktikleri deniyor. Bu ingilizcedeki kara şapka yani kötü adam ve beyaz şapka yani iyi adam tabirlerinin seo ile kullanılmış halleridir.
Not: Aşağıdaki video korkunç öğeler içeriyor. 18 yaşından küçüklerin izlememesi tavsiye edilir.

Google'ı kandırmamaya çalışmamızı vurguladıktan sonra gelelim bu örümcekler nelere dikkat ederek sitelerin google sıralamasına katkı sunuyor sorusunun cevabına.
Konuyu matematiksel olarak detaylandıracağız. Google sıralaması için kullanılan algoritmayı yani örümceklerin dikkat edip bilgi topladığı hususların tümünü google çalışanlarından başkası bilmez. Ama bu algoritma bir matematik formülü olacak olsa idi bizce y=[(a+2+c)-(d+e+f)] formülüne benzer bir formül ortaya çıkar. İyi bir google seo uzmanı bu formülü daha da detaylı olarak bilir ve buna göre hareket eder. Burada y harfine sitenizin belirli bir google araması için arama sonuçlarındaki yeri, a, b ve c google örümceklerinin olumlu puanladığı şeyler, d,e ve f olumsuz puanladığı özellikler diyebiliriz.

a, b ve c harfleri neler olabilir?

kaliteli içerik, içerik içerisindeki anahtar kelimeler, sayfa başlığı, site sayfasının taranabilirliği, kaliteli backlink, aranılan yer ve kişinin konumu, site güvenilirliği, meta-taglar, sayfada kalış süresi, sitedeki tazelik linklerin sosyal medyada paylaşımı, backlinklerin verildiği anchor text, site yüklenme hızı, başlık etiketler, url yapısı, mobil uyum, rich snippets kodlama yapısı...

Bunların tümü google için olumlu ve sitenizin yükselmesine katkı sunan öğelerdir.

d, e ve f harfleri neleri temsil ediyor olabilir?

kötü amaçlı backlink, cloaking, zayıf içerik, spam link, aşırı sayıda anahtar kelime, gizli içerik, aşırı reklam kullanımı, korsan içerik, kötü içerik/kod oranı

Gördüğünüz gibi bunlar da Google için bilinen kötü kalite kriterleridir. 

Umarız bu video ve matematiksel açıklama sayesinde anahtar kelime öbeklerindeki arama sonuçlarının neye göre yapıldığını anlatabilmişizdir. Daha detaylı bilgi almak için bize danışabilirsiniz.