Sosyal Medya ve Türkiye Ekonomisi

sosyal-medya-ve-para

Türkiye ekonomisi özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte tam toparlanma eğilimine girmişken yine dalgalanmalara başladı. Dolar, Euro ve diğer dövizler karşısında değer kaybı yaşayan Türk Lirası yine de gelişmekte olan diğer ülkelerin para birimlerine nazaran belkide yatırımcıların Çin'den Türkiye'ye kaymaya başlamasından dolayı ayakta kalmayı başarmış görünüyor. Dün itibari ile sosyal medya birileri tarafından ekonomiye yön vermek için bir araç olarak kullanılmaya çalışılıyor. Özellikle twitter'da kimi çok takipçili gerçek hesaplar ve sahte yumurta kafa hesaplar adeta ekonomiyi manipüle etmek için arka arkaya benzer twitler atmaya başladı.

Daha önce sosyal medya yasası ile ilgili yazdığımız yazımızda sosyal medyanın kontrol altında tutulmasının önemini anlatmıştık. Şimdi de görüyoruz ki ekonomik dengeler için de sosyal medya mecraları kontrol altına alınmalı. Bir takım çevreler sanki Türkiye'deki düşürülen faizleri sosyal medyada sıkıştırarak tekrar yükseltmeye çalışıyor. Biz sosyal medya'nın bu tip manipülatif olgular için kullanılmasına karşıyız. Sosyal medya bizce ne ülkeye ne de insanlara zarar vermek için kullanılmalı. Biz web tasarım işleri, seo ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir firma olarak sosyal medyayı google seo uzmanısosyal medya uzmanı ve internet sitelerine tıklama arttırma olarak kullanıyoruz.

Esas konuya dönecek olursak, yüzlerce sosyal medya hesabı aynı anda benzer twitler atarak Türkiye ekonomisine yön vermeye çalışıyor. Faizlerin açıkça arttırılması gerektiğini yazanlardan tutunda, tekrar IMF ile anlaşma yapılması gerektiğini yazanlar bile var. Bizim blog takipçilerimizin yaş ortalaması Türkiye'nin IMFli günlerini tam anlamı ile hatırlayacak yaşlardan küçük. Biz ekip olarak o yıllarda işçinin, memurun ve esnafın boynuna IMFin taktığı prangaları, çiftçinin veya tüccarın aşırı artan vergi yükünü hala hatırlıyoruz.

Sanki birileri düğmeye bastı ve pandemi sürecinde bile ayakta durmayı başaran Türk Lirası'nı iyice değersizleştirmek, milletin cebinde var olan yangını iyice arttırmak ve faizlerin tekrar yükselmesini sağlamak için aynı anda sosyal medya mesjlarına bastı. 

Sonuç olarak Türkiye hepimizin. Ekonomiyi yapıcı şekilde eleştirelim ama dış ve iç mihrakların ekonomimizi sosyal medya üzerinden manipüle etmesine alet olmayalım. Başka Türkiye yok.