WEB TASARIMDA BİLİMSEL YAKLAŞIM

KULLANICI DOSTU

İnternet sitenizi, hem görsel olarak hem de kullanımı kolay, ziyaretçilerin aradığı şeyi kolayca bulabildiği ve etkin bir içerikle hazırlıyoruz.

İYİ ORGANİZE

Sitenizin tüm araçlarını, etkin organize edilmiş şekilde hazırlıyoruz. Sektörünüzdeki en iyi organize edilmiş sitelerden birine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

HIZLI

Browser dostu kodlama ile yüklenme ve sayfalar arası geçişi hızlı, kullanıcılarınızın saniyelerce beklemekten sıkılmadığı siteler hazırlıyoruz.
internet-sitesi-tasarım
Bir web sitesi, görselliği, organizasyonu ve hızı ile bir bütünlük içinde olmalıdır. Biz hizmetleriniz veya ürünleriniz için müşteri portföyünüz, rakipleriniz ve mevcut verileriniz 6 sigma metodolijisi ile analiz ederek sizin için en uygun bütünlükte web siteleri hazırlıyoruz. Her işimizi proje yönetim mantığı ile doğru araçları doğru yerlere koyarak yapıyoruz, bizimle ziyaretçileriniz üzerinde olumlu etki bırakacak bir siteye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.
Adım adım veri analizi, rakip analizi ve müşteri portföyü analizinden sonra kuruluşunuz için etkin, güçlü ve donanımlı bir internet sitesi bizimle hayal değil.
Müşteri temsilcimizden daha detaylı bilgi almak için 0 536 881 11 11 numaralı cep telefonundan bize ulaşabilirsiniz.

Dünyaya açılan kapınız!

Web sitesi tasarımı 6Sigma metodolijisi işlemlerimizi adım adım yazmak gerekirse:

1) İnceleme ve bilgi toplama

Ürün ve hizmetleriniz hakkında sizlerden detay bilgi alırız.
Rakipleriniz ve hedefleriniz hakkında görüşlerinizi öğreniriz.
Sektördeki hedef ülkedeki firmaları inceleriz.
Sektörü dünya çapında inceleriz.

2) Analiz etme

Sektörün en güçlü web sitelerini analiz ederiz.
Görselleri analiz ederiz.
Ürün ve hizmetlerinizi analiz ederiz.

3) Site kurgusu ve planlaması oluşturma

Tüm topladığımız bilgileri ve analiz sonuçlarını harmanlayarak bir makro plan oluştururuz.
Bu makro plan çerçevesinde adım adım yapacaklarımızı detaylandırırız.
Planımızı adeta bir proje yönetim mantığı ile zamana dayalı bir kurgu oluştururuz.

4) Geliştirme ve ilerleme

Belirlediğimiz zamana dayalı kurguyu ekibimiz ile adım adım gerçekleştiririz.
Gerekli ise eklemeler yaparız.
Proje yönetim mantığı çerçevesinde tüm planı tamamlarız.

5) Ölçme ve sonuçlara göre ek adımlar

Site hızı, görsellerin yüklenmesi, kodların etkinliğini ölçeriz.
Müşterilerinizin tepkisini ölçeriz.
Ölçümlere göre gerekli ise ek aksiyonlar alırız.

6) Sürekli geliştirme

Düzenli ölçümler ile sitenin etkinliğini artırmaya yönelik güncellemeler yaparız.
Ürün ve hizmetlerinize müşterilerinizden gelen ilgiye göre eklemeler yaparak siteyi sürekli etkin tutarız.

Kaliteli Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

Bir web sitesi, eğer öğeleri doğru düzgün yerleştirilmiş ve görsellik açısından uygun bir dizilim ile tasarlanmış ise kaliteli bir web sitesi olarak değerlendirilebilir. Nasıl ki bir arabada, önde lambalar ve motorun bulunduğu kısım, sonrasında kabin, ön konsol, direksiyon, ön koltuklar daha sonrasında arka koltuklar ve bagaj kısmı, en sonunda arka lambalar var ise bir web sitesinde de öğeler benzer şekilde uygun yerlere yerleştirilmelidir.

Genelde web tasarım işine yeni başlayanlar, örnek aldıkları bir web sitesini tasarım olarak kopyalayarak işlem yapmaya çalışırlar. Bu başlangıç olarak doğru bir yöntem gibi gözükse de bazen tasarımın site amacını yansıtmaması gibi hatalara neden olabilir. Örneğin bir haber sitesi ile bir alışveriş sitesinin tarzları tamamen farklıdır. Alışveriş sitenizi haber sitesi tadında tasarlarsanız etkin bir site olamayacaktır.

Dolayısı ile bu yazımızda hangi tarz internet sitesinin hangi öğelerinin nereye koyulmasının doğru olacağını ve kaliteli bir internet sitesinin görünüm açısından nasıl tasarlanması gerektiğini ana hatlarıyla irdeleyeceğiz.

Blog ve kişisel site tasarımı: Blogları içerisinde çeşitli hikayeler bulunduran bir kitap gibi düşünün. Kitabın kapağında adı ve yazarı yazarya hani aynen blogda da en üst sol tarafta adınız ve sloganınız bulunmalıdır. Adınız gerçek adınız veya rumuzunuz olabilir. Sloganınız da bazen özlü bir söz bazen blogunuzun ne amaçla yazıldığını belirten kısa tanıtım yazıları olabilir. Yine üstte sağda eğer reklam hizmeti veriyorsanız bir banner bulunması uygun olacaktır. Hemen altında ziyaretçinize kullanım kolaylığı sağlayacak ana menünüz bulunmalıdır. Daha sonra orta kısımda, son girilen yazınız öncelikli olarak sayfa geçiş düzeninde, yazılarınızın başlangıç kısımlarının bulunduğu devamını oku linkleri ile yazının tümüne erişilebilen bir düzen olmalıdır. Orta sağ veya sola yada sayfanın alt kısmına diğer kategori listesi, son yapılan yorumlar gibi öğeleri dizebilirsiniz.

Kurumsal site tasarımı: Şirket web siteleri sizin, müşterilerinize kendiniz hakkında bilgiler verdiğiniz, sizin hakkınızda ilk intibayı uyandıracak en önemli özelliklerden biridir. Bu yüzden kaliteli ve kurumsal görünmesi çok önem arzeden bir konudur. En üstte logonuz, kurum adınız ve sloganınız ve kolay kullanılabilecek şekilde dizilmiş bir menu bulunmalıdır. Üst kısma dilerseniz bir slayt modülü yerleştirilebilir. Orta kısımda görsellerle zenginleştirilmiş ürün veya hizmetlerinizin kısa tanıtımı, duyuru ve haberlerinizin bulunduğu modüller bulunmalıdır. Alt kısımda önemli gördüğünüz sayfa ve ürünlere direk linkler, sosyal medya sayfalarınıza linkler bulunabilir.

İnternet dünyasında milyonlarca web sitesi bulunuyor ve gün geçtikçe bu sayı artarak devam ediyor. Web sitelerinin olmazsa olmazlarını kısaca anlatalım. Bir web sitesi aşağıda bahsettiğimiz başlıklara azami ölçüde dikkat edilerek kurgulanmalıdır.

Hedef kitle: Bir web sitesi hedef kitlesine yani amaçlanan kullanıcı kitlesine hitap etmelidir. İçeriği, tanıttığı ürün veya bilgiler site ziyaretçisine yönelik anlaşılır cümle yapısı ve görsellerden oluşmalıdır. Resim ve video gibi görseller aktardığı bilginin önüne geçmemeli, tüm öğeler bir denge içinde ziyaretçiye sunulmalıdır. Ziyaretçiye izlenim olarak güven ve tabiri caizse etkileyici bir tasarımda hitap etmelidir. Siteyi ziyaret eden kişinin aklında yer etmelidir.

Kullanım: Site mümkünse her yaştan ziyaretçi için kullanım açısından kolay olmalıdır. Ziyaretçi aradığı bilgiye kolayca ulaşabilmelidir. Menü ve linkler gelişi güzel yerleştirilmemeli, kullanıcının kolayca tıklama yapabileceği bir düzende olmalıdır. Zaman açısından ziyaretçiyi zorlamamalı sayfalar hızlı yüklenir şekilde kodlanmalıdır.

Profesyonellik: Web sitesi profesyonellik çerçevesinde, aktardığı bilgi ve belgeler, görseller ve tarz bütünlüğü içinde olmalıdır.

Arama motoru dostluğu: Her tasarımcı bir web sitesi yapabilir fakat hepsi arama motoru dostu site yapma yeteneğine sahip değildir. Gelişen internet dünyasında google, yahoo, bing, yandex gibi arama motorlarında görünür olmak her site için çok önemli sayılmalıdır. Sitenin kod yapısı bu özelliğe göre kurgulanmalıdır.

İletişim: Site sahibi kurum, şirket veya kişiye ulaşım için mutlaka doğru, düzgün telefon, adres ve e-posta içermeli, iletişim sayfası sade ve kullanışlı olmalıdır.

Bakım ve güncellik: Site yayına açıldığı tarihten itibaren düzenli olarak bakıma alınmalı ve gelişen dünyaya ayak uydurur şekilde düzenli olarak güncellenmelidir.

Dil: Sitede kullanılan dil imla kurallarına uygun, anlaşılır ve uzun olmayan cümlelerden oluşmalıdır.

Saygı: Bir internet sitesi, tüm bilgi ve görselliğini saygı duyarak aktarmalı, kibar ve adeta misafirperver bir yapıda olmalıdır. Ziyaretçiyi sürekli tıklamaya zorlayan bannerlardan, kendiliğinden açılan reklam sayfalarından uzak durulmalıdır.

Tasarladığınız veya hazır kullandığınız web site şablonunuz hem görsellik hem de google optimizasyonu için büyük önem arzetmektedir. Özellikle sitenin amacına uygun olan bir şablon kullanılmalıdır. Ziyaretçilerinizin sitenizde rahat gezinmeleri ve aradıklarına kolayca ulaşmaları için oldukça yalın bir düzen oluşturulmalıdır. Haber sitelerini örnek verecek olursak genellikle sitenin üstünde ana menü, hemen altında manşet haberler modülü ve altında da ikincil haberler yer almaktadır. Dolayısı ile site ziyaretçisin kolay kullanımı amaçlanarak böyle bir düzen oluşturulmuştur.

Eğer ziyaretçiniz aradığına kolayca ulaşamıyorsa sitenizde kalma süresi kısa olacak ve belkide google açısından siteniz gerektiği değeri göremeyecektir. Bütün bu bahsedilen konular sebebi ile öncelikle site şablonu seçerken veya tasarlarken ne ile ilgili bir siteye sahip olacağını, neyin nerede durması gerektiğini düşünmelisiniz. Yani bir nevi empati yapmalısınız. Siz ziyaretçi olarak bu siteye girdiğiniz zaman neye ulaşmak istersiniz ve ulaşmak istediğinizin linki nerede durmalıdır? Bu tip sorulara cevaplar vererek sitenizi oluşturmalısınız.

Tüm bu bahsedilen özelliklere uygun bir web tasarım yaptırmak istiyorsanız hizmetinizdeyiz.
Image

Bize
Ulaşın

Her türlü görüş, istek ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz...
Adres
Cevizli Mah. Bağdat Cad. No:490-492 Hasanbey Apt. İSTANBUL
Telefon
(+90) 536 881 11 11
Email
info@webseotasarim.com

Blogumuzdan Son Yazılar

İşinin ehli uzmanlardan web tasarım, seo, sosyal medyaya dair işinin ehli yazılar...