Bursa Lokal Seo İnceleme Sonuçları

bursa-google-seo

Bursa ilimiz yeşili, mavisi, ve Osmanlı'nın başkenti olması sebebi ile zengin tarihi dokusu ile Türkiye'nin en güzel şehirlerinden birisidir. Ayrıca sanayi kuruluşları ile, özellikle otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firma ve üretim tesisleri ile ülkemizin sanayi başkentlerinden de birisidir. Son yıllarda pandemi döneminde azalmış olsada turizm sektöründe de yıldızı giderek parlayan bir kompakt turizm şehri haline gelmiştir. Özellikle Uludağ sayesinde zaten adını ülkemize altın harflerle yazdırmış durumdadır.

Bütün bunları aynı anda içinde bulunduran, nüfusu ile İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra büyükşehir olarak 4. sırada bulunan Bursa'da seo açısından internet siteleri ne durumda incelediğimizde ne sonuçlar elde ediyoruz? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz. Firmamız bursa iline özel lokal seo açısından Bursa Seo Uzmanı olarak hizmet vermektedir. Bu yazı bu hizmetimizde kullanılan araçlar için hazırlanan geniş bir raporun özeti mahiyetindedir. Eğer siz de Bursa'da faaliyet gösteren bir işletmeyseniz ve özellikle google arama motorundaki durumunuzu tam manası ile anlamak istiyorsanız bu sonuçlarla kendi internet sitenizin durumunu karşılaştırabilirsiniz.

Kapsam:

Bursa lokal seo açısından ne durumda? Bursa'nın lokal açıdan google seo inceleme sonuçları nelerdir? Bu soruların cevaplanması için Bursa'da faaliyet gösteren işletmelerden, 3 ana sektörden yani Otomotiv, Turizm ve Gıda alanlarından 10 ar adet internet sitesi seçilmiştir. Bu internet siteleri Google Seo Uzmanı kriterleri açısından kendi sektörlerindeki en çok aranan 3'er adet anahtar kelimeye göre detaylı şekilde incelenmiştir.

İncelenen Alt Başlıklar:

Google arama sonuçları, Anahtar kelime yoğunluğu ve kurgusu, Site kodlamaları, Yabancı dil desteği, Backlinkler

Sonuçlar:

1) Google Arama Sonuçları:

İncelenen 30 adet internet sitesinden sadece 11 tanesi kendi sektöründeki hedef anahtar kelimelerde Google ilk sayfada görünüyor. Bu durum tüm seo çalışmaları açısından en önemli sonuç olarak göze çarpıyor. Seo açısından bu durum Bursa ilinde büyük açıklar olduğunu gösteriyor.

2) Sitelerin Anahtar Kelime Yoğunluğu ve Kurgusu:

Sitelerin seçilmiş hedef anahtar kelimelerine göre sayfalarından barındırdığı yoğunluk ve kurgu incelenmiş, sadece 7 adetinde google seo kriterlerlerine uygun anahtar kelime serpiştirmesi ve özgünlüğü görülmüştür. Bu durum seo açısından en önem verilmesi gereken konulardan biri olmasına rağmen %77 oranında büyük bir eksiklik oluşmuş haldedir.

3) Site Kodlama Yapısının Google'a Uyumu:

Sitelerin kodlarında kullanılan Google'ın sevdiği kodların durumuna bakıldığında ise durum ilk iki başlığa göre biraz daha iyi durumda görünüyor. 30 adet internet sitesinden 14 adetinde Google'ın kalite kriterleri ve okuma kolaylığına göre kodlar yerleştirilmiş görünüyor. 

4) Yabancı Dil Desteği:

Bursa yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi özellikle Arap ve Kuzey Afrika bölgelelerinden giderek artan yoğunlukta turist almaya başladı. Ülkemize gelen her turist potansiyel bir global müşteridir. Ama malesef biz bu olguya diğer şehirlerde olduğu gibi Bursa'da da yeteri kadar önem vermemişiz. Belirli bir düzeyin üzerinde ziyaretçisi bulunan veya Bursa'ya gelen yabancılara da satış veya tanıtım yapmak isteyen firmaların mutlaka internet sitelerinde en azından İngilizce versiyon bulundurması bizce zorunluluk. 30 adet internet sitesinden 12 adetinde 2. dil olarak İngilizce, 6 adetinden 3. dil olarak Arapça versiyona yer verilmiş.

5) Backlinkler:

Kimi seocular, backlinkler için artık Google Seo açısından düşük etkiye sahip olduğunu iddia etselerde, biz yaptığımız seo çalışmalarında bazı sektörlerde büyük faydası olduğunu canlı olarak gözlemliyoruz. Bursa ilinden bu duruma seo çalışması açısından özen yeteri kadar gösterilmemiş. 30 adet internet sitesinden 8 adetinde yeterli düzeyde backlink sayısı bulunuyor. 

Sonuç olarak diğer büyükşehirlerimizde olduğu gibi Bursa'da lokal olarak google seo danışmanlığı çalışmalarında kullanacağımız bu geniş çaplı raporun özeti olan bu yazıda da göreceğiniz üzere Bursa'da seo açısından hala büyük eksiklikler bulunuyor. Sizde eğer yeni bir internet sitesi yaptıracaksanız mutlaka seo çalışması yaptırmalısınız çünkü arama motorlarında görünmeyen bir internet sitesi faydasızdır.