Gelecekte SEO Kavramı Nasıl Şekillenecek?

gelecekte-seo-nasıl-olacak

SEO kavramı internetin güncel hayatımızdaki etkisi arttıkça daha çok konuşulan ve ilgi gören bir kavram haline geldi. Bundan 15 yıl önce, seo'ya başladığımız ilk yıllardaki bilinilirliği ve gösterilen ilgi ile şu andaki karşılaştırılınca fark inanılmaz boyutlarda.

Özellikle google seo işlemlerindeki talep ve öğrenme isteği önlenemez bir şekilde yükseliyor.

Peki gelecekte seo kavramı ne yönde değişebilir veya bundan bir kaç yıl sonra seo işlemlerindeki farklılıklar neler olabilir birlikte irdeleyelim. Nasıl ki yıllar geçtikçe herşey değişiyor seo da elbette değişecek. Zaten değişmeyen tek şey değişimin kendisi değil midir.

Öncelikle seo işlemlerinin geleceğine bakışta konuyu bir seo uzmanı penceresinden görmeye çalışalım. Seo uzmanının yaşadığı zorluklara ve yürüttüğü işlemlere daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bizce birkaç sene sonra bu zorluk hafifleyecek çünkü herşeyde olduğu gibi seo uzmanlarının hayatına da yapay zeka denilen şey girecek. Seo uzmanı sadece hedefleri ve genel çerçeveyi belirledikten sonra yapay zeka programları adım adım seo uzmanının yaptıklarını yapacak. Bizim uzmanlara ise sadece gelişmeleri takip etmek kalacak. Herşey şimdikinden çok daha kolay ilerler hale gelecek. Belki de bundan sonrasında seo uzmanlarının takip etmesine bile gerek kalmayacak ve internet dünyasında sizin yerinize herşeyi yapan yapay zeka seocular olacak.

Bir başka pencereden, internet sitesi tasarımı penceresinden geleceğe bir bakalım. Günümüzde son kullanıcıların bir tasarımcıya ihtiyaç duymadan kendi sitelerini tasarlayabilecekleri platformlar var ve gelecekte muhtemelen bu platformlar yapay zeka bağlantılı seo paketleri de satacak. Fiyatlarını kestirmek zor olsada yapay zeka tabanlı google seo uzmanı olan bu programlar google arama motorunda verdiğiniz hedef anahtar kelimeler için internet sitenizi aynen canlı bir google seo uzmanı gibi çalışarak aramalarda yükseltecek. İnsanlar arasındaki çatışmaya benzer senin yapay zekan benim yapay zekamı döver şeklinde bir didişme olur mu olmaz mı bilemiyoruz ama hazır platformlarda sundukları özelliklerle kullanıcıları kendisine çekmeye çalışacak.

Sosyal medya seo işlemleri açısından olmazsa olmaz bir ortam haline geldi. Arama motorlarının algoritmaları seo açısından önemli bir kriter durumuna geldi bile. Bir sosyal medya uzmanı facebook, instagram, twitter, youtube veya linkedinde doğru taktikler kullanarak yönettiği hesapların takipçisini arttırmayı bilir. Belki de ilerde bu işlemler için yine yapay zeka sosyal medya uzmanları çalıştıracağız. E siz ne iş yapacaksınız diye sorularınızı duyar gibiyiz e bizde belkide kendi yapay zeka programlarımızı satan bir firma haline dönüşeceğiz.