Sosyal Medya Yasası

sosyal-medya-yasası

Sosyal medya günümüz dünyasının en önemli iletişim aracı haline geldi. Sosyal medyanın önemini anlatan yazılarımızda belirttiğimiz gibi yakın nesilden kişi veya kurumların tümü facebook, twitter, instagram ve diğerlerinde varlar.

Özellikle Z Kuşağı yani yeni nesil sosyal medyaya doğdu desek yanlış olmaz. Z kuşağında sosyal medyada profil bulundurma yaşı akıllı telefonlara kolayca ulaşabilmeleri sebebi ile giderek düşmeye başladı. İleride Türkiye'mizin doktorları, mühendisleri, yöneticileri, işçileri, öğretmenleri, anne ve babaları olacak çocuklarımızın geleceği açısından sosyal medyanın önemi tartışılmaz. 

Bu sebeple kanunlar ile kontrol altında tutulan bir Türkiye sosyal medyası geleceğimiz açısından elzem hale geldi. Özgürlükler başkalarının haklarına kastetmek demek değildir. Özgürlük sende başlar ve başka birinin hakkının sınırında biter. Şu anda ülkemiz iktidarıyla muhalefeti ile sosyal medya yasasını tartışıyor. Twitter sosyal medya yasasına dair de siyası kapışma ortamı haline gelmiş durumda.

Peki bizim kadromuzdaki sosyal medya uzmanları ne düşünüyor? Sosyal medya yasasının kapsamı nasıl olmalı? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını kendi içimizde tartışıp bulmaya çalıştık. Umarız siz de sosyal medya yasasının neden gerekli olduğunu ve eğer iyi bir yasa çıkarsa ülkemize getireceği faydaları bu yazı sayesinde anlayabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir siyasi görüşe göre yazmadık, sadece ülke menfaatimiz için ne gerekli yazmaya çalıştık.

Twitter özelinde konuyu detaylandıralım. Öncelikle twitter Türkiye'deki haberlerin ve siyasi görüşlerin paylaşım merkezi haline geldi. Her alanda olduğu gibi sosyal medyayı kötü amaçla kullanan bir takım kişi, kurum veya çevreler olduğunu hepimiz biliyoruz. Başkalarının kişilik haklarına, ailesine, siyasi ve dini görüşüne küfürlerle veya aşağılamalarla twitler atmak özgürlük değildir. Ayrıca twitterda gerçek veya bot hesaplarla psikolojik mühendislik yaparak gençlerimizin vatanına ve milletine düşman hale gelmesini sağlamak için çalışan çevreler olduğunu görüyoruz. Ahlak yapısına, Türk örf ve adetlerine sinsice kurgulanmış oyunlarla saldıran ve gençlerimizi de bu yönde ters algılarla etkilemeye çalışan yurtdışı merkezli çeşitli hesap topluluklarının da olduğunun farkındayız.

Çıkarılacak olan sosyal medya yasası işte tam da bu bahsettiğimiz kötülükleri engelleyecekse çıksın arkadaş. Şu anda Twitterın nüfusu bizim ilçelerimizin nüfusu kadar olan ülkelerde ofisi var ve o ülke kanunlarına aykırı davranışta olan hesapları anında kapatıyorlar. Ama ülkemizde ise ofisi yok ve ülkemiz kanunlarını tanımıyor. Annelerimize-babalarımıza, bizlere, vatanımıza, bayrağımıza ve tüm değerlerimize kansızca söven veya hakaret eden sahte isimli hesapları bu sebeple kapatmıyor. Hak ve kanun ihlali yapanın yanına kar kalıyor. Dolayısı ile çıkarılacak olan sosyal medya yasası bunları engelemek üzere, twitterın ülkemize bir zahmet gelip, ofis açıp, kanunlarımızı tanımasını sağlayacaksa ülkemizin mevcut hali ve geleceği açısından faydalı olacaktır.