Dijital Hayat ve Sosyal Medya Danışmanlığı

dijital-dünya-ve-sosyal-medya-danışmanlığı

Dünya giderek dijitalleşiyor ve insanlık günlük hayatının büyük bir kısmını dijital dünyada geçiriyor. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve sosyal medyanın hayatımızın büyük bir kısmını ele geçirmesi ile sadece uyuduğumuz süre zarfında dijital dünyadan kopuğuz. 

İnsan hayatının çocukluk yılları oyunlarla, gençliği sosyal medya ile, orta ve ileri yaşları ise dijital haber portalları ile yaşanır hale geldi. Şu an çocukluk yıllarında olan Z kuşağı dediğimiz yeni nesilin hayatındaki oyun ve sosyal medya ile etkileşimi bizlere göre daha uzun süreceğe benziyor. WST olarak z kuşağını sosyal medyanın içine doğmuş nesil diye tabir ediyoruz ve bunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Anadoluda elime doğdu diye bir tabir vardır. İşte sosyal medyada canlı bir insan olsaydı yeni nesile elime doğdunuz diyecekti.

Hal böyleyken Z kuşağının yakın gelecekteki dünyasında sosyal medya platformları, facebook, instagram, twitter, youtube ve diğer tüm mecralar onlar için aklınızın alamayacağı kadar önemli hale gelecek. Ürün veya hizmet satışı iyice dijitalleşecek ve bilgiye elindeki telefondan veya önündeki bilgisayardan hemen ulaşmaya alışmış z kuşağı yediğini içtiğini, giydiğini giydirdiğini, aklınıza gelen tüm ürünleri sosyal medyasından veya e-ticaret platformlarından alır hale gelecek. 

Bütün bunlardan dolayı geleceğin en önemli mesleklerinden birisi sosyal medya danışmanlığı olacak ve her şirketin, kurumun veya ünlünün sosyal medya danışmanları ile çalışması şart olacak. Zaten şimdiden dijital dünya'nın önemini gören şirketler sosyal medya danışmanlığı alıyor veya kendi bünyesinde profilleri yönetmesi ve paylaşımlar için sosyal medya uzmanı çalıştırıyor.

Peki sosyal medya danışmanları veya uzmanlarının alacağı roller neler?

Z kuşağına ürün veya hizmet satmanın en etkili yolu sosyal medyadaki paylaşımlar ve reklamlar olduğu için günümüz dünyasının satış temsilcilerinin yaptığı işi dijital dünyada sosyal medya uzmanları yapar hale gelecek. Video paylaşım platformlarındaki fenomenler günümüz dünyasındaki şirketlerin reklam yüzü denilen ünlülerin veya sanatçıların yaptığı işi yapar hale gelecek. Takipçi ve tıklanma sayısı sosyal medya uzmanı için aynen satış temsilcilerinin aylık veya yıllık satış rakamları gibi bir kıstas olacak. Rakip şirketlerin birbirinden iyi satışçılarını transfer etmesi gibi sosyal medya uzmanları da çok iyi ücretlerle transfer olacak. 

Akademik çalışmalar ve üniversitelerde sosyal medya ile ilgili tezler, makaleler, doçentlikler ve profesörlüklerin sayısı belkide diğer her türlü daldan daha fazla olacak. Eğer siz de dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak, sosyal medya platformlarında şimdiden etkili şekilde yer almak istiyorsanız biz sosyal medya danışmanlığı hizmetimiz ile buradayız.