Kameralı Drone Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

kamerlı-drone-seçmeden-önce

Drone teknolojisi gelecekte taşımacılıktan savunma sanayiine kadar birçok alanda daha da yeniliklere gebe görünüyor. Türkiye özellikle askeri savunma saldırı teknolojisi bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi haline geldi.

Droneların getirdiği yeniliklerden birisi de fotoğrafçılık ve video çekimleri konularında oldu. Kameralı dronelar hayatımıza girdiğinden beri görsel açıdan fotoğraflar ve videolar daha da güzel ve etkileyici bir hal aldı. Etkileyici fotoğraflar, videolar, web sitelerinde, e-ticaret platformlarında ve sosyal medyada kullanılacak hizmet veya ürün görselleri için kameralı dronelar kullanıldığında ortaya çok güzel efektlere sahip görseller çıkıyor. Eğer siz de kameralı drone almayı düşünüyorsanız ve ön bilgi edinip seçim yaparken kullanmak istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Öncelikle seçeceğiniz drone için dikkat etmeniz gereken ilk husus uçuş stabilizasyonu yani havada sabitken veya hareketli halde dengede sarsıntısız durabilmesi olmalıdır. Aynen elinizdeki telefonlar da olduğu gibi sabit tutabilmeniz haline fotoğrafın ve videonun kalitesi artmakta ise drone ile çekimde de bu özellik önem arzetmektedir. Sarsıntısı ne kadar az olursa elde edeceğiniz görselin kalitesi o kadar iyi olacaktır.

Diğer bir önemli özellik ise elbette üzerinde bulunana kameranın kalitesidir. Çekim kalitesi çok çeşitli kameralı drone seçenekleri var ve herşeyde olduğu gibi fiyat ile kameranın kalitesi doğru orantılı. Siz yine de eğer yüksek kalitede video ve fotoğraflar çekmek istiyorsanız fiyatı biraz ikinci planda bulundurmalısınız. Amatörce takılmak istiyorsanız da fiyatı düşük kameralı droneları tercih edebilirsiniz.

Drone almadan önce dikkat etmeniz gereken üçüncü özellik pil ömrüdür. Şarj olma süresi ve enerji tüketim verisine bakmadan drone satın almamalısınız. Kimi dronelar ucuz görünebiliyor fakat fiyatına göre şarj süresi çok kısa olabiliyor. Pil ömrü uzun dronelar ile çok daha rahat fotoğraf ve video deneyimi yaşarsınız.

Piyasada kamera adapte edilebilen dronelar da mevcut. Eğer elinizde drone ile çekim yapmak için kullanabileceğiniz bir kamera var ise bu tip bir drone tercih edebilirsiniz. Herşeyden önemlisi kamera ile çekim yapacak drone kullanma kabiliyetiniz olmalıdır. Eğer bu tip bir kabiliyetiniz yok ise öncesinde ucuz fiyatlı bir drone alıp pratik yapmalısınız.