İzmir Lokal Seo İnceleme Sonuçları

izmir-lokal-seo

İzmir tarih boyunca bu coğrafyanın en önemli ticaret merkezlerinden birisi olmuştur. Osmanlı öncesinde, imparatorluğumuz boyunca ve cumhuriyetmizin ilk yıllarında özellikle deniz yolu ticaretinin merkezi konumundaydı ama son zamanlarda bu özelliğini azda olsa kaybetmiş bir hale geldi. Covid-19 pandemisi ile dünya ticaret ve finansal yapısı hızla değişiyor ve biz İzmir'in tekrar tarihteki gibi dünyanın deniz yolu ticaretinde hatrı sayılır şehirlerinden biri haline geleceğini düşünüyoruz. 

Günümüzde İzmir ilimizin özellikle İstanbul-İzmir otoyolu açıldıktan sonra karayolu ticaretinde de hatrısayılır bir konuma gelmemesi için bir sebep kalmadı. Bünyesinde aynı zamanda barındırdığı sanayi ve turizm kuruluşları ile hakettiği konuma tekrar ulaşacağından eminiz. Buna ek olarak firmamız İzmir ilimiz için lokal seo çalışmalarını İzmir Seo Uzmanı adı altında yürütmektedir.

Peki seo açısından İzmir'de durum nasıl, lokal seo açısından incelemeler ne gösteriyor?

İzmir iline yönelik yapacağımız çalışmalara yol göstermesi açısından birçok kritere göre özellikle Google'daki durumu inceledik ve rapor haline getirdik. Bu yazımızda sizlerle bu raporun özetini paylaşacağız. Eğer siz de İzmir'de faaliyet gösteren firmalardan biri iseniz siz de sonuçlara göre kendi internet sitelerinizi kıyaslayabilir kendi durumunuzun tespitini yapabilirsiniz.

İnceleme kapsamı:

Rastgele 5 adet sanayi kuruluşu, 5 adet Turizm sektöründen firma ve 5 adet kobi seçilmiş, internet sitelerinin Google arama motorundaki durumu SEO açısından incelenmiştir.

Sonuçlar:

1) Hedef anahtar kelimere göre Google Arama Sonuçları:

İncelemeye konu 15 internet sitesinin ayrı ayrı 3er adet hedef anahtar kelimesinin lokal google arama sonuç listesindeki sıralarına bakıldığında 6 internet sitesi her 3 anahtar kelime için ilk sayfada çeşitli sıralarda yer alıyor. Bu sonuca göre Google arama sonuçlarında İzmir ilinde %40'lık gibi bir başarı olduğunu gösteriyor.

2) Web sitelerinin kodlarının google kalite kriterlerine uyumu:

15 internet sitesinin kodlama yönünden sadece 4 adeti Google Kalite Kriterlerine uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Google'ın sevdiği şekilde kod bütünlüğü olarak İzmir ilinde büyük açık bulunmaktadır.

3) Mobil uyum ve telefonda yüklenme hızı:

Tam anlamı ile mobil uyum 15 internet sitesinden 7 sinde görülmüştür. Yani yarı yarıya internet siteleri mobil uyumlu olarak tasarlanmış görünüyor. Artık mobil internet kullanımı masaüstü veya laptoptaki internet kullanımını geçti ve internet siteleri mutlaka mobil uyumlu tasarlanmak zorunda. Yüklenme hızı bakımıdan sadece 3 internet sitesi 5 saniyenin altında. Mobil uyumun yanında kesinlikle yüklenme hızı da optimize edilmelidir. Mobil uyumlu internet sitesinin önemi için tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

4) İçeriğin yoğunluğu ve özgünlüğü:

15 adet internet sitesinden 13 adetinde içerik yoğunluğu yeterli düzeyde ve 14 adetinde yazılar özgün olarak yazılmış ve herhangi bir kopya yazım tespit etmedik. Bu durumda İzmir ilimiz oldukça başarılı düzeyde görünüyor.

Sonuç olarak belli başlı seo kriterlerine göre İzmir için lokal seo inceleme raporumuzdan özet bilgileri vermiş olduk. Siz de eğer internet sitenizin seo kriterlerine göre durumunu görmek istiyorsanız seo inceleme raporu hizmetimizden faydalanabilirsiniz.