Mobil Uyumlu İnternet Sitesinin Önemi

cep-telefonu-uyumlu-internet-sitesi

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri gündemimizde olan bir tabir var. Bu tabir mobil ve uyumlu kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor ve akıllı telefonlarda kullandığımız programlar, uygulamalar ve ziyaret ettiğimiz internet siteleri için çok önemli bir tabir. Android olsun Ios yani Iphone olsun her telefonun ekran boyutu farklı ve arka tarafta girilen internet sitesinin boyutları için hepsinde farklı bir düzende kodlar çalışıyor. İnternet siteleri için kullandığımız mobil uyumlu internet sitesi lafı işte tamda burada önemli durumda ve böyle internet siteleri her türlü telefon veya tablette yani mobil cihazda otomatik olarak boyutlanarak ekrana sığabiliyor.

Yani kısaca mobil uyumlu internet siteleri girilen her türlü cihaza göre kendini ayarlayıp çalışıyor. Günümüz dünyasında internet kullanımının bu kadar arttığı için ve artık bilgisayar veya laptoplara oranla daha çok elimizdeki telefonlardan internete girdiğimiz için mobil uyumlu internet sitelerinin önemi çok büyük. Bu yazımızda işite tamda bu duruma değinip avantajlarını kısaca anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle telefondan internet sitenize giren ziyaretçi siteniz eğer kullanıcı dostu ise sitenizde kalır. Kullanıcı dostu website demek ziyaretçinin ekranda tüm yazı ve resimleri görebildiği ve aradığına kolayca ulaşabildiği websitelerdir. Eğer ziyaretçi ekranda yazıların veya resimlerin yarısının göründüğü, parmağı ile aşağı kaydırdığında rahatça sitenin devamına inemediği ve gitmek istediği yere tıkladığında ulaşamadığı bir internet sitesi ile karşılaşırsa siteden hemen çıkar.

Diğer bir önemli konu güven oluşturmadır. Telefondan düzgün çalışabilen ve kullanılabilen bir internet sitesi ziyaretçilerde güven duygusu oluşturacaktır. Eğer ürün veya hizmet satıyor veya firmanızın internet sitesinde potansiyel müşterilere bilgi veriyorsanız bu durum oldukça önemlidir. 

Başka bir konu da arama motorlarının mobil uyuma verdiği önemdir. Eğer internet siteniz mobil uyumlu değilse örneğin Google aramalarında sorgularda mobil uyumlu internet sitesi bulunan rakibinize göre daha alt sıralarda çıkacaktır. Özellikle son yıllarda Google mobil uyum konusunu çok yüksek düzeyde dikkat edilmesi gereken bir işlem haline getirdi. Mobil aramalar ile bilgisayardan yapılan aramaları farklılaştırdı. Hatta mobil özelliği ölçen ve buna göre siteleri yükselten bir sisteme geçiş yaptı. Yani seo açısından da mobil uyumluluk en önemli konulardan birisi haline geldi. Bütün bu sebeplerden dolayı mobil uyumlu internet sitesi yapmaya biz de özen gösteriyoruz.

Peki internet siteniz mobil uyumlu mu?

Sitenizin mobil uyumluluğunu test etmek için https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr bu adresten Google'ın test aracını kullanabilirsiniz. Arama kutusuna internet sitenizin urlsini yazarak kısa zamanda sonucu görebiliyorsunuz.

Mobil uyumlu değil, ne yapmak gerekiyor?

Sitenizi en kısa zamanda eğer kullanılan teknoloji el veriyorsa acilen mobil uyumlu hale getirtmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer teknoloji mobil uyumluluğa müsaade etmiyorsa internet sitenizin kodlama ve şablonunu yeniden tasarlatıp mobil uyumlu hale getirtebilirsiniz. 

İnternet sitesi yaptıracağım, mobil uyumlu olmasını istemeli miyim?

Kesinlikle istemelisiniz. Hatta web tasarın firmasına soracağınız ilk iş bu olmalı. Firmanın veya web tasarımcının daha önce yaptığı internet sitelerini sorgulamalısınız. Telefonunuzdan girip test edebilirsiniz.

 Özetlemek gerekirse artık dijitalleşen ve akıllı telefonla yaşanan bir hayatın olduğu günümüz dünyasında internet siteniz mutlaka akıllı telefonlarda da düzgün çalışıyor olmalı, eğer öyle değilse acilen aksiyon alıp web sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Dijitalleşmeyen ve mobil uyuma önem vermeyen internet siteleri yok olmaya mahkum duruma geldi.