Google'da 1. Sayfaya Yükselmek Hayal Değildir!

googleda-yükselmek-mümkün

Ekibimizde bulunan seo uzmanları, arkadaş veya aile ortamlarında yaptıkları işten bahsedince google ilk sayfada çıkmak gerçekten mümkün mü sorusu ile sıkça karşılaşıyorlar. Bu soruya ilk cevapları Google'da hedefinizdeki anahtar kelime aramalarında 1. sayfaya yükselmek gerçekten hayal değildir şeklinde oluyor. Eğer Google'ın kalite kriterlerine uyan ve belli başlı işlemleri yapılmış internet siteleri googleda yükselir diye kısaca anlatmaya çalışıyorlar. Arkasından yahu google arama sonuçlarında rastgele listeleme yapıyor veya paralı reklamlarla ilk sayfada oluyorsun sanıyorduk diye şaşırmalar gerçekleşiyor.

Bu yazımızda reklam parası harcamadan Google 1. sayfaya çıkmak mümkün mü sorusunu anlaşılır bir dille soru-cevap şeklinde anlatmaya çalışacağız. Çünkü bu soru google'da da sıkça aranıyor. 

Google arama sonuçlarını neye göre listeler?

Google basitçe tarif etmek gerekirse online bir bilgisayar programıdır. Bu program arama yaptığınız kelime veya cümleler için tüm dünyadaki interneti tarar ve belli başlı bir kriterler bütününe göre sayfa sayfa internet sitelerini listeler. Aslında bu sorunun cevabını detaylı şekilde google seo uzmanı sayfamızda bulabilirsiniz ama kısaca ifade etmek gerekirse program matematiksel bir puanlama sistemi ile en yüksek puanı alan internet sitesini 1. sayfanın 1. sırasına en düşük puan alan internet sitesini de son sayfanın son sırasına koyar.

İnternet sitemin listeleme için alacağı puanı görebilir miyim?

Puan olarak değil de Google arama sonuçlarında belirli bir anahtar kelime için hangi sıradasınız elbette görebilirsiniz. Bu hizmeti veren çeşitli internet siteleri var. Ayrıca seo incelemesi yapıp sitenize belirli bir seo puanı veren internet siteleri de var. Bu siteler google'ın birebir algoritmasına göre puanlama yapamaz çünkü google'ın puanlama sistemini google'dan başkası bilemez ama seo uzmanı olarak çalışanlar işte bu puanlama sistemini ana hatlarıyla bilen ve internet sitelerinin yükselmesi için çalışan kişilerdir. Bu çalışmalar bütününe arama motoru optimizasyonu denir ve bu işe dünya genelinde, kısaca ingilizce baş harflerinden oluşan seo kelimesi verilmiştir.

İnternet sitemin puanını yükseltirsem google 1. sayfaya gelebilir miyim?

Her arama için farklı bir zorluk derecesi bulunmaktadır. Çok düşük zorlukta bir arama için sitenizin arama motoru optimizasyonu çalışmaları sonucunda puanı yükselerek kısa sürede 1. sayfaya gelir ama çok yüksek düzeyde zorluk derecesine sahip bir arama için bu durum biraz zaman alacaktır.

1. sayfaya gelme süresi tam olarak ne kadardır?

Bu işlem için kimse belirli ve kesin bir süre veremez. Bu sürenin kısa yada uzun olması çok çeşitli özelliklere bağlıdır. İnternet sitenizin mevcut durumu, hedefinizdeki anahtar kelime, rakiplerinizin durumu gibi birçok kritere bağlı olarak süre değişiklik göstermektedir. Tecrübeli bir seo uzmanı inceleme sonrası size yaklaşık bir süre verebilecektir.

1. sayfada çıkmak bana ne kazandırır?

Bu soruyu google ilk sayfada çıkmak size ne kazandırır yazımızda detaylıca anlatmıştık ama bize göre size kazandıracağı en önemli özellik prestijdir. Günümüz dünyasında google ilk sayfada çıkıyorsanız rakiplerinize göre daha prestijli bir durumdasınız demektir.

İnternet sitemi kendim 1. sayfaya yükseltebilir miyim?

Bunun için önce arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır öğrenmeniz gerekir. Seo kursu alarak, kendiniz çaba göstererip öğrendikten sonra elbette yapabilirsiniz. Ama iyi bir seo uzmanı olup sitenizi yükseltmek için oldukça uzun zaman çalışmanız gerekmektedir.

İnternet sitem 1. sayfaya çıktı hep orada kalır mı?

Google adeta bir canlı gibidir. Kendini sürekli değişen dünyaya göre günceller ve değiştirir. Bu değişiklik ve güncellemeleri takip edip, gerekli aksiyonları sürekli almanız durumunda evet hep 1. sayfada kalır. Ama yok kendi haline bırakırsanız büyük ihtimalle bir süre sonra internet siteniz sıralamarda düşmeye başlar. Bu nedenle seo çalışmaları süreklidir ve siteleri ilk sayfada tutmak için devamlı olmalıdır.

1. sayfadaydım ama geriledim tekrar aynı yere yükselebilir miyim?

Sitenizin sıralama kaybetmesinin birçok sebebi bulunabilir. Google kötü amaçlı bir durum tespit etmiş olabilir veya bir önceki sorunu cevabında olduğu gibi internet siteniz değişen birkaç kalite kirterine uymuyor olabilir. Bu durumun altında yatan nedenler araştırılıp netleştirildikten sonra gerekli işlemler yapılarak tekrar 1. sayfaya geri getirilebilir.

1.sayfada çıkmak kazancımı artırır mı?

Kesinlikle evet. Hele şu pandemiden sonra internetten alış-veriş yapanların sayısı oldukça arttı veya alacağı ürün veya hizmete karar vermede google aramalarından sonra toplanan bilgilerle karar verenlerin oranı yükseldi. Siz de ürün veya hizmet satıyorsanız, blog veya haber sitesi gibi reklam kazancına dayalı bir internet sitesi yürütüyorsanız alacağınız tık artacağı için kazancınız da artacaktır.

Sonuç olarak Google aramalarında 1. sayfaya çıkmak hayal değildir ve bunun sizlere getireceği avantajlar giderek dijitalleşen dünyamızda saymakla bitmez. Eğer reklamlarla değilde doğal yöntemlerle googleda yükselmek istiyorsanız seo hizmetimizden yararlabilirsiniz.