Cep Telefonu ile Güzel Fotoğraf Çekmenin İncelikleri

telefon-ile-nasıl-güzel-fotoğraf-çekebilirim

Akıllı telefonlarının kameraları o kadar gelişti ki artık profesyonel fotoğraf makinelerine talep azaldı. Ortalama bir cep telefonunun bile kamera çözünürlüğü oldukça iyi düzeyde ve artık tabiri caizse hepimizin cebinde eşsiz fotoğraflar çekebilecek bir aygıt var. Gözlemlediğimiz kadarı ile telefon satın alırken fotoğraf kalitesi önemli bir kriter ama çoğu kullanıcı cep telefonu ile güzel ve etkileyici fotoğraf çekmeyi bilmiyor. Artık hepimizin bildiği gibi sosyal medyada başarı için güzel ve kaliteli fotoğraflara ihtiyacımız var.

İşte bu yazımızda bu eksikliği gidermenin yolundan yani nasıl güzel fotoğraflar çekilir ve etkili kare yakalamanın incelikleri nelerdir kısaca bahsedeceğiz. Yazdıklarımızı uygularsanız zaman geçtikçe fotoğraflarınızın kalitesinde ki değişimi hem siz hem de takipçileriniz farkedecektir. Bir önceki yazımızda ise nasıl iyi ürün videosu çekilir konusuna değinmiştik. Eğer video çekimi yapmanın da püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız okumanızı tavsiye ederiz.

Lens temizliğine dikkat edin...

Günlük hayatta nem, toz, elimiz derken telefonun lenslerinin yüzeyi ister istemez kirleniyor ve bir çoğumuz lens temizliğine dikkat etmiyoruz. Ama eğer fotoğraf çekimlerimize başlamadan önce yumuşak cam temizleme bezi ile lenslerin temizliğini yaparsanız fotoğraflarınızın kalitesi gözle görülür şekilde artacaktır.

Doğal ışığın gücünü kullanın...

Birçok kullanıcı gün ışığında dahi flaşın açık olmasının daha güzel ve canlı fotoğrafla sonuçlanacağını düşünüyor. Bu bilgi çoğu zaman yanlış bir bilgi. Doğal ortam ışığı renk tonlarının kötüleşmesine veya önemsiz küçük bir detayın çok önemliymiş gibi görünmesine yol açabiliyor. O yüzden özellikle güneş ışığında veya gün batımı yeni gerçekleşmişken flaşınız kapalı olursa daha güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Odaklanmayı kullanmaya özen gösterin...

Telefon ekranı üzerinde fotoğraf çekimi sırasında kare halde görünen odaklanmayı kullanmanız çekim kalitesini birkaç kat arttırıyor. Bu küçük detayı birçoğumuz atlıyor fakat her defasında mutlaka kare içerisinde en önemli gördüğümüz ögeye parmakla odaklamak güzel fotoğraflar ortaya çıkarmak için oldukça önemli.

Değişik açılardan birkaç çekimi ihmal etmeyin...

En iyi açıyı ilk seferde yakalayabilmek büyük tecrübe ve bilgi birikimi istiyor. Dolayısı ile aynı kareyi sağa, sola bir veya birkaç adım atarak birkaç defa çekin. Daha sonra en beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Haberim yokmuş gibi çek panpa...

Bu sözü ilk kim söyledi nasıl viral hale geldi bilmiyoruz ama çok doğru bir söz ama ufak bir eksikliği var. İyi bir fotoğraf karesi kesinlikle en doğal olanıdır. Doğal bir an, o anın taklidinden daha güzeldir. O yüzden insan, hayvan veya doğa ne olursa olsun doğal ama güzel kareler yakalamaya özen göstermelisiniz.

Sarsmayın ve sabit halde çekim yapın...

Telefon lensleri çok küçük sarsıntılardan bile kötü etkilenebilen ekipmanlardır. Bu yüzden sarsmadan tamamen sabit halde duran bir telefon ile çekilen fotoğrafların kalitesi yüksek olacaktır. Bu olgu için tripod kullanmanız gerekiyor. Piyasada cebinize sığacak telefon tripodları var. İyi kalitede fotoğraflar için bu tripodlardan kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Gerekirse shoplayın...

Telefonlarımızda basit shoplama işlemlerini yapacak hazır veya sonradan yükleyebileceğimiz eklentiler mevcut. Yukarda doğallıktan bahsetmiştik ama kimi zaman ufak tefek renk veya kesim işlemleri ile fotoğraf kareleri daha güzel hale gelebiliyor. O yüzden gerektiği zaman düzenleme modunu kullanmanız faydanıza olacaktır.

Paylaşımlar görsellerle güzeldir ve iyi bir sosyal medya uzmanı fotoğrafın iyisinden anlar. Bütün bunlara dikkat edin ve instagram, facebook veya twitterda aldığınız beğeni, yorum ve etkileşimlerin artışını izleyin. Mutlu paylaşımlar.