Ürün Tanıtım Videosu Çekmede 5 Püf Noktası

ürün-tanıtım-videosu

Sosyal medyada ürün satmak için güzel görseller kullanmanız gerektiğini ve bu görsellerde de videoların fotoğraflara göre daha etkili olduğunu daha önce birçok yazımızda belirtmiştik. Müşterileriniz sosyal medya veya e-ticaret sitelerinden alış-veriş yaptıkları sırada ürünlere dokunamadığı için mutlaka birkaç açıdan fotoğraf veya video kullanmanız gerekir. Sadece yazılara ve fiyata bakarak neredeyse kimse sipariş vermez.

Bu yazımızda işte tamda bu kadar önemli bir detaya değinmek istiyoruz. İşletmeniz veya evinizde sattığınız ürünün tanıtım videosunu aşağıda sıralayacağımız püf noktalarına dikkat ederek kendiniz çekebilirsiniz. Ayrıca biz de sosyal medya reklam videosu hizmeti veriyoruz. İhtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önem düzeyine göre sıralayalım.

1) Ortam sesi

Eğer videonuzu çektikten sonra arka plandaki sesi düzenlemeyi veya ses efekti eklemeyi bilmiyorsanız bu detaya dikkat etmelisiniz. Tamamen sessiz bir ortam veya arka planda sözsüz hafif hareketli bir müzik olması iyi olacaktır. Gürültülü bir ses bulunan ürün tanıtım videosu paylaşmanız potansiyel müşterilerinizde güven kaybına yol açabilir.

2) Işık

Ortam ışığı mutlaka iyi ayarlanmış olmalı. Mümkünse ürününüze doğru spot ışıklar tutarak daha iyi bir ışık kalitesi elde edebilirsiniz. Ürününüz eğer küçük ise ekstra bir spot lamba doğrultarak görsel açıdan daha güzel görüntüler alabilirsiniz. Mümkün değilse ofis veya evinizde güneşli bir gün ve saatte en aydınlık odanızı seçmeniz faydanıza olacaktır. Karanlık olmamasına dikkat etmelisiniz. İzleyici karanlık ve detayları algılayamadığı bir ürün tanıtım videosu izlemek istemez.

3) Doğru Çekim Açıları

İnternet ortamında irili ufaklı birçok firma bu konuya dikkat etmeden ürün tanıtım videoları çekiyor veya çektirebiliyor ama çekim açıları çok önemlidir. Burada ortam sesi ve ışıkta olduğu gibi kendinizi müşteri yerine koyun. Detay görmek istersiniz ve bu detayları da doğru açılardan görmek istersiniz öyle değilmi. Bu sebeple sattığınız ürünün boyutuna göre birkaç açıdan çekim yapmalı ve bu açıları da olabildiğince güzel ayarlamalısınız. Kayda başlamadan önce kendiniz birkaç açıdan deneme çekimleri yapıp beğendikleriniz noktaları işaretleyip daha sonra bu noktaları kullanabilirsiniz.

4) Çekim Kalitesi

Telefon veya küçük el kamerası ne olursa olsun video görsel açıdan iyi bir kalitede olmalıdır. Dolayısı ile seçeceğiniz çekim aracının video kalitesi yüksek olsun. Böylece izleyicilerde daha olumlu bir etki bırakırsınız. Araştırmalara göre yüksek kalitede videoların satış rakamları üzerinde oldukça iyi katkısı bulunmaktadır.

5) Kurgu ve Video Düzenlemesi

Video düzenleme programı kullanarak çektiğiniz açıları belki küçük yazılar ekleyerek düzenlemeniz gerekiyor. Burada kurgu çok önemli. Kurgu için olabildiğince sade ve anlaşılır bir akış kurmalısınız. Yazılarda veya arka seste yanıltıcı bilgi vermemeye özen göstermelisiniz. Videolarınızı yayınlamadan önce etrafınızdaki eşinize dostunuza izleterek bu konuda fikir toplamalı, eğer birkaç kişinin birden beğenmediği detaylar var ise buraları değiştirmelisiniz. Böylelikle bir nevi videonuzu test etmiş ve test sonucunda kurgu ve görselliğini düzeltmiş olursunuz.

Verdiğimiz bu 5 püf noktasına dikkat ederek siz de kendiniz etkili ürün tanıtım videosu çekebilirsiniz. Ses, ışık, açı, kalite ve son olarak kurgu tekniklerini kullandık. Ufak testten de geçirdik ve son halini bulmuş olduk. Artık gönül rahatlığı ile ürün tanıtımı yapmak için videolarınızı instagram, facebook veya twitterda paylaşabilir veya e-ticaret sitelerine yükleyebilirsiniz.