Google İlk Sayfada Çıkmak Size Ne Kazandırır?

googleseo

Google ilk sayfada çıkmak başarılı olmak isteyen tüm internet sitelerin hayalidir. Hedef anahtar kelime öbeklerinde google araması yapılınca sitenizin anasayfası veya ilgili alt sayfasının google ilk sayfada çıkması size hayal edemeyeceğiniz faydalar sağlar. Bu yazımızda bu faydalardan kısaca bahsedeceğiz.

Öncelikle belirli bir anahtar kelime aramasında google 1. sayfada görünmeniz herşeyden önce internet siteniz için bir güven duygusu sağlar. Ziyaretçilerin google aramalarında ön sayfalarda görünen internet sitelerine güven duyduğu araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Elbette bazı kara yöntemler kullanarak bu olguyu kötüye kullanan siteler olabilir ama google zaten çok çeşitli yöntemler kullanarak bu tip siteleri bazı cezalarla sıralamadan düşürmekte veya engellemektedir.

Bundan sonraki en önemli faydası elbette bilinilirliğinizin artmasıdır. Google ilk sayfada çıkma bilinilirliğinizi artıracağı için müşteri sayınızı ve satışlarınızı artıracaktır. Böylece ürün veya hizmetlerinizden elde edeceğiniz gelirler doğru orantılı olarak artacaktır.

Üçüncü en önemli faydası ise internet sitenizin değerinin artmasıdır. Ülkemizde pek bilinmesede her internet sitesi aynen bir fiziksel dükkan gibidir. Dükkanların bulunduğu konuma göre bir parasal değerleri vardır. Google 1. sayfadaki bir internet sitesi çok işlek bir köşebaşındaki dükkan gibi düşünülmelidir.

Başlıca faydaları sıraladıktan sonra gelelim esas meseleye. Hedef anahtar kelime aramalarında ilk sayfada olmanın 2 yöntemi bulunmaktadır. Birincisi google adwords reklamlarıdır. İyi kurgulanmış bir google reklamı çok güzel tepkiler alarak belirttiğimiz faydalara katkı sağlayacaktır. Ama gelişi güzel oluşturulanlar pek bir işe yaramayacaktır. Google reklamı vermeden önce mutlaka ya internetteki dökümanları okumak yada bu işi bilen firmalardan destek almak gerekmektedir.

İkinci yöntem ve google reklamlara göre daha ucuz maliyette olan arama motoru optimizasyonu hizmetidir. Google seo yaptırarak hedef anahtar kelimelerde google ilk sayfada çıkabilirsiniz. Bunun için de mutlaka işinin ehli kişi veya firmalardan destek almalısınız. Çünkü eğer doğru yapılmamış kötü yöntemlere başvurulmuş seo hizmeti alırsanız kısa süreli başarı sonrası internet siteniz ceza alarak sıralamadan düşürülebilir.