Covid19 sonrası web dünyası nasıl olacak?

covid19

İnsanlık belkide hiç karşılaşmadığı kadar zor bir durumda.

Dünyanın varoluşundan ve virüslerin yaratılışından beri mutlaka benzer durumlarla karşılaşıldı fakat şu günlerde yaşadığımız durum bizce öncekilerden çok farklı.

Çünkü dünya olarak gezmeye, sosyalleşmeye, tatillere ve diğer birtakım şeylere bizden önce yaşamışlardan daha çok alışmıştık. Bizden önceki nesiller bu saydıklarımızı bizim kadar kolay yapamadığı için eve kapanmak onlar için bu kadar zor olmayacaktı diye düşünüyoruz.

Peki covid19 pandemisi sonrası bizi neler bekliyor. Dünya genelinde ve özellikle ülkemizde umut ışıkları yeşermeye başladı. Kimi ülkeler normalleşme adımlarını nasıl uygulayacağı hakkında fikir yürütür oldu. Türkiye'miz de bu ülkelerden birisi. Tüm otoriteler hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı hakkında hemfikir.

Biz bu yazımızda covid19 sonrası web dünyası nasıl olacak, bizi world wide webte neler bekliyor, eskisine göre neler farklı olabilir gibi sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

Öncelikle dünya çapında insanlar e-ticarete yöneldi. Bazı ihtiyaçların alınması ertelense bile özellikle gıda ve diğer temel ihtiyaçlar e-ticaret sitelerinden sipariş yöntemi ile alınarak karşılandı. Şüphesiz covid19 salgını e-ticaretin önümüzdeki dönemde hızla artışına sebep olacak. Sadece gıda ve temel ihtiyaçlar değil diğer tüm sektörlerde internetten hizmet ve ürün alma oranı artacaktır.

Bunun dışında sosyal mesafe olgusu hepimizin aklına kazınmış durumda. Eğitim, kurs ve bu gibi sınıf içi toplanma şeklinde alınan hizmetler de online düzene döndü ve internet üzerinden eğitimler sektöründe de büyük atılım bekliyoruz.

World wide webte durum bu şekilde olacak peki sosyal medyada nasıl gelişmeler olabilir? Sosyal medya platformları zaten corona hastalığına kadar tüm dünyada rüştünü kanıtlamış halde idi. Önümüzdeki süreçte sosyal medya etkileşimininde e-ticarette olduğu gibi artış yaşanacağına eminiz. Tv, gazete, radyo reklamlarında azalma sosyal medya reklamlarında artış göreceğimiz aşikar.

Sosyal medya danışmanlığı sektörü ülkemizde önemli bir iş koluna dönecek. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar gelişip büyüyecektir.