Google Seo Uzmanı Olmak Kolay mı?

google seo uzmanı

Ben bundan 15 yıl önce bir e-ticaret girişiminde bulunmuştum. İnternet sitemi kendim kurup, küçük bir ofiste 3 kişilik bir ekiple, kısıtlı bütçe ile çalışmaya başladım. E-ticaretin püf noktalarını yerli ve yabancı kaynaklardan okuyup araştırdım. Günlerce uzun saatler bu konuya yoğunlaştım. Araştırmalarım sonucunda ürün aramalarında ne yapıp edip google ilk sayfada çıkmak gerektiğini öğrendim.

İlk başlarda bunu google reklamları ile yapmaya çalıştım. Fakat dediğim gibi bütçem çok kısıtlı idi ve reklamlar firmamı mali açıdan yoruyordu. Sonra google seo yani arama motoru optimizasyonu konusunu en ince ayrıntısına kadar öğrenip süre ne olursa olsun iyice çalışıp bir google seo uzmanı olmayı kafama koydum.

Bıkmadan usanmadan bu işin duayenlerinin yazmış olduğu blog yazılarını, kitapları ve dökümanları okuyup öğrenmeye başladım. Bir yandan hergün yeni bir bilgi öğreniyor bir yandan da kendi e-ticaret sitem için seo teknikleri uyguluyordum. Bir süre sonra bazı anahtar kelime aramalarında sitem google 1. sayfada çıkmaya başladı. 3 yılı aşkın süre hergün bir öğrencinin ders çalıştığı gibi çalıştım. Sonuç olarak google reklamlara harcadığım parayı %90 oranında indirdim.

Kendi hedeflerim doğrultusunda 3 yıl yılmadan çabalayarak google seo uzmanı oldum. Peki bu kolay oldu mu? Hayır hiç kolay olmadı. Google seo işi yaptım oldu bir iş kesinlikle değil. Dünyadaki her teknoloji gibi google'da sürekli kendisini yenileyip algoritmasını değiştiriyor. Bunu çok iyi takip edip sitenizi ve yöntemlerinizi buna göre revize etmeniz gerekiyor. 

Black hat seo denilen kara ve yasaklı yöntemler kullanan kendine ben seo uzmanıyım diyen çok kişi tanıdım. Ama bu kesinlikle kısa süreli yükselme sağlasada, google doğruyu ve düzgünü ayırt ederek bu tip kişilerin yaptığı işlere ceza yağdırıyor. O yüzden white hat seo denilen yasaklı yöntemlere girmeden sabırla uğraşmak lazım.

Ayrıca kaliteli makale ve yazı yazabilme, google'ın beğeneceği şekilde kelime öbeklerini sayfalara serpiştirebilme yeteneği kazanmanız gerekiyor. Googleın algoritması gerçekten çok akıllı kurgulanmış ve kurgulanıyor. Dolayısı ile bu akıllı algoritmanın dilinden anlamanız gerekiyor. 

Sonuç olarak bir google seo uzmanı olmak zor ama imkansız değil. Eğer üzerine düşerseniz siz de olabilirsiniz. Koca bir üniversite bitirmek gibi olsada ben azimli her Türk gencinin bunu başarabileceğine inanıyorum.