İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

iyi tasarlanmış site

Web siteleri günümüz dünyasında her işletmenin veya kurumun olmazsa olmazları listesinde ilk sırada. İnternet siteniz sizin için ilk intibanın oluştuğu şey. Değerli şair Cenap Şehabettin'in güzel bir sözü var. 'Güzel bir kıyafet iyi bir tavsiye mektubudur.' Evet web sitenizi üzerinizdeki kıyafet gibi düşünmelisiniz.

Peki iyi bir web sitesi nasıl olmalıdır? İnternet sitesi yaparken veya yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruları kısaca yanıtlamaya çalışalım. ilk olarak tasarlanan site hızlı çalışan ve kolay kullanılabilir olmalıdır. Hız çok önemlidir. Kimse uzun süre sitenizin açılmasını beklemez. İstediğine kolayca ulaşmakta ister. Biz bu konuya büyük önem veriyoruz çünkü zaman günümüzün en önemli olgusu.

Diğer önemli özelliklerden biri tasarım. Her öğe belirli dozda doğru yere yerleştirilmeli. Abartıdan ve aşırı sadelikten kaçınmalısınız. Çok abartırsanız göz ve beyni yorar, çok sade bırakırsanız sıkıcı olursunuz. Bu sebeple mutlaka kendi işinize has optimum dozda kurgu oluşturmalısınız. Mobil uyumlu olmasını kesinlikle atlamamalısınız.

Bu özelliklerden sonra gelen kriter görsellik. Resimlerin içeriği ve boyutlarına önem vermeniz gerekiyor. Doğru görseller ve doğru renkler site ziyaretçinizi etkilemek için büyük önem arzediyor. Hele hele bir ürün veya hizmet satıyorsanız müşterilerinizin ilk dikkat ettiği şey fotoğraflar. Dolayısı ile görsellikte titiz davranmalısınız.

Bir diğer önem vermeniz gereken konu güzel bir yazı dili. Ziyaretçilerinizin beyni görsellerden sonra okuduklarından etkileniyor. Doğru sözlerle desteklenmiş görsellik çok olumlu etki bırakıyor.

Son olarak dikkat etmeniz gereken şey sitenizin adı ve logonuz. Site adı ve logonuz sizi bütünleyici şekilde tarif eder olmalı. Doğru isim ve logo kullanımı sizi buna önem vermemiş rakiplerinize göre birkaç adım öne taşıyacaktır. 

Uzun lafın kısası bu ana hatlara riayet ederseniz iyi bir kıyafet tasarlamış ve giymiş olacak, müşterinizin karşısına bununla çıkarak doğru ve güzel bir ilk intiba bırakacaksınız.