Twitter ve İnstagramda Nasıl Takipçi Arttırılır?

takipçi arttırma

Bizim motto olmuş bir sözümüz var. Takipçileriniz kadar güçlüsünüz. Evet günümüz dünyasında her işletme, kurum veya kişi sosyal medya hesabındaki takipçiler kadar güçlü görülüyor. Haberlerde görürsünüz şu siyasetçinin takipçi sayısı şu siyasetçiyi geçti veya şu sanatçının takipçileri bir günde şu kadar düştü. Ama biz farkettiyseniz 'takipçilerinizin sayısı kadar' değil 'takipçileriniz kadar' diyoruz. Bu nüans çok önemli.

Neden mi? Çünkü piyasada sahte takipçi, sahte follower satan onlarca yer var ve bu takipçiler gerçek insanlar değiller. Siz eğer bir ürün veya hizmet satıyorsanız gerçek insanlardan oluşan bir kitle sosyal medyanız için doğru şeydir. Sahte hesaplara ne satabilirsiniz ki?

Dolayısı ile takipçi sayınızı arttırırken doğal yöntemler kullanmalısınız. Burada birkaç tane doğal takipçi arttırma yönteminden bahsedeceğiz. Sabırla bu yöntemleri uygularsanız sosyal medya hesaplarınız güçlenecektir. Her bir gerçek takipçi diğer bir adı ile organik takipçi bir potansiyel müşteriye eş değerdir.

İlk dikkat etmeniz gereken husus kullandığınız profil fotoğrafınız ve altındaki sizi tarifleyen yazılardır. Fotoğrafınız etkili yazılar tamamlayıcı ve ilgi çekici olmalı. FEtkili fotoğraf sizin yaptığınız işi tarifleyen güzel bir görsel demektir. İnstagram için de twitter için de bunu ortak şekilde dikkate almalısınız.

Diğer bir konu paylaşımlarınız elbette. Paylaşımlarınız dozunda, kaliteli fotolar içeren, etkileyici bir dille kurgulanmış cümlelerden oluşan ve ilgili 4-5 adeti geçmeyecek hashtagten oluşuyor olmalıdır. Alakasız hashtag doldurursanız bu hem takipçilerinizin gözünü yorar hem de organik takipçi kuralımıza aykırı bir durum oluşacaktır. Dozunda derken yaptığınız işe göre bu doz değişebilmektedir. Bir hizmet satıyorsanız günde o hizmete dair 3-4 adet paylaşım yeterli olacaktır. Ama birkaç çeşit ürün satıyorsanız her ürün için 2-3 adet paylaşım yetecektir. Azı veya fazlası zarardır.

Bunun yanında elbette paylaşımların zaman planlaması da başka bir etkili konudur. Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, meslek grubu ve bu gibi kriterleri göz önünde bulundurarak bu tip kişilerin sosyal medyada günün hangi saati ne kadar zaman geçireceğini bilerek hareket etmelisiniz.

En etkili takipçi artırma yöntemlerinden birisi hediye dağıtmaktır. Siz de takipçilerinizden arkadaş etiketleme yöntemi ile çekilişler ile ara ara hediyeler dağıtarak takipçi sayısınıza katkı sunabilirsiniz. Diğer olumlu katkı sunacak yöntemlerden birisi işiniz dışında arada güzel söz veya resim paylaşıp takipçilkerinizden paylaşmalarını istemeniz olabilir.

Peki takipçi sayısını korumanın yöntemleri nelerdir? Öncelikle her kesime saygılı olmalısınız, siyasete girmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir de bunun yanında takipçilerinizi ilgisiz bırakmamalısınız. Mümkün olduğunca onlara cevaplar yazmalı, beğeni vermelisiniz.

Bunlar ilk etapta dikkat etmeniz gereken hususlar. Başka yazılarımızda diğer etkili yöntemlerden bahsedeceğiz. Takipte kalın...