Anahtar Kelime Google Sıralama Ölçme Aracı - Resimli Anlatım

google sıralama bulucu

6 sigma felsefesinde çok önemli bir kural vardır. 'Ölçmezseniz iyileştiremezsiniz.' Bu iki kelimeden oluşan cümle seo açısından büyük önem arzediyor. Çalışmalarınızın etkisini sürekli ölçmeli ve iyileştirmeler için gerekli ise aksiyonlar almaya devam etmelisiniz.

Bildiğiniz gibi google yandex ve bing gibi arama motorlarında optimizasyon çalışmalarının birincil hedefi anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkmak. Anahtar kelime yükseltme işlemleri yaparken hedefleriniz doğrultusunda neredesiniz ölçerek ilerlemelisiniz.

Bu yazımızda bizimde sürekli kullandığımız ücretsiz araçlardan birinden bahsedeceğiz. Bu araç sayesinde hedef anahtar kelime öbekleriniz için googleda ülke bazında nerede olduğunuzu görebiliyorsunuz. Bunun yanında masaüstü, tablet ve mobil cihazlar için ayrı ayrı sıralamanızı test edebiliyorsunuz. İnternette bu hizmeti veren birçok mecra var fakat doğru çalışanı ve ülke bazlı doğru sonuç verenini bulmak zor. Şimdi adım adım nasıl ölçüm yaptığımızı bir örnekle anlatalım.

https://smallseotools.com/keyword-position/ adresine giriyoruz. Enter url yazan kutucuğa site adresimizi yazıyoruz. Biz denemek için şu anda seo hizmetini yürüttüğümüz www.storteks.com için deneme yapacağız. Hemen yan sekmeden kontrol etmek istediğimiz ülkeyi seçiyoruz. Örneğin Türkiye'yi seçelim. Cihaz olarakta masaüstünü. Daha sonra alttaki büyük kutuya her satıra bir hedef anahtar kelime gelecek şekilde maksimum 10 adet keywordlerimizi yazıyoruz.

anahtar kelime aracı

Sonrasında bu bölgenin aşağısında 2 adet buton mevcut. Bu butonlardan sağdakine Check Position butonuna tıklıyoruz.

check position tıklama

Sayfa bize bir süre anahtar kelimeleri googleda arayarak sıralama sonuçlarını aşağıdaki şekilde veriyor.

sıralama sonuçları

Gördüğünüz gibi Keyword Position sekmesindeki sonuçlara göre sitemiz şu anda tavan zip perde araması için google ilk sayfa 2. sırada, biyoklimatik tavan araması için google ilk sayfada 3. sırada ve motorlu silüet perde aramasında 2. sayfa 10. sıradayız. Bu bize şunu söylüyor. Seo çalışmalarında tavan zip perde ve biyoklimatik tavan için başarılı olmuşsun bunu koru ama motorlu silüet perde araması için biraz daha geliştirme ve arama motoru optimizasyonu yapman gerekiyor.