Dijital Ramazan Bayramı

ramazan bayramı

Hep söylerdik, duyardık nerede o eski bayramlar diye. Bu söylence bu ramazan bayramında daha bir gerçekçi ve daha duygusal. Çocukluğumuzdaki bayramlara özlemimiz bu bayramda daha bir güçlü öyle değil mi. Covid-19 sebebiyle bu ramazan bayramını evlere kapalı halde kutluyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması var ve bir sonraki bayramları daha güzel geçirmemiz için evde kalmak elzem. İnsanlık tarihi birçok pandemi ile karşılaşmış ama bu sefer ki çok farklı. Daha önce ülkemizde SARS, MERS, KUŞ veya DOMUZ gribi gibi salgın zamanlarını bu şekilde geçirmemiştik çünkü bu defa virüs çok güçlü ve daha öldürücü etkiye sahip.

Teknolojinin bize sunmuş olduğu olanaklar var ve bu olanaklar eğer insanlığa yararlı şekilde kullanılırsa güzel. Dijitalleşme de bu olanaklardan birisi ve bu bayramda iyiki dijitalleşme varmış dedik. Bu ramazan bayramını tarif et deseniz adına dijital ramazan bayramı derdik. Telefonlarımızdan, tablet ve bilgisayarlarımızdan online programlar sayesinde büyüklerimizin ve küçüklerimizin bayramını kutlayabildik. Dijital platformlar bize evimizden dışarı çıkamadığımız, eski bayramlardaki gibi el öpemediğimiz, bayram harçlığı dağıtamadığımız bir bayramın bir nebze olsun güzelleşmesini sağladı.

Görüntülü görüşme programları ve uygulamaları iyi ki yapılmış dedik. Anne-babalarımızı, çocuklarımızı, eşimizi, dostumuzu dijital şekilde bayramlayabildik. Buna da şükür. Sosyal mesafe, hijyen, maske ve devletimizin aldığı karar ve önerilere uyalım. Şu salgını atlatalım. İnşallah tekrardan el öpmelerin, birbirimize sarılmaların ve yanyana olunan bayramlar geçiririz.

Bu vesileyle bayramınızı kutlar, hepinize sevdiklerinizle kol kola bayramlar dileriz.

WST Ailesi