Arama Motoru Optimizasyonunda 10 Altın Kural

seonun 10 altın kuralı

Google, yandex ve bing gibi arama motorları dünyada en çok kullanılan internet mecralarıdır. Dünya üzerinde yaşayan nesil yenilendikçe internet kullanan kişi sayısı katlanarak artıyor ve dolayısı ile arama motorları kullanan kişi sayısıda buna doğru orantılı olarak büyüyor. 

İnternette var olan hemen hemen her internet sitesinin hedefi arama motorlarında hedef anahtar kelime aramalarında üst sıralarda ve hatta ilk sayfada çıkabilmek. Örneğin google ilk sayfada çıkmak bir internet sitesi için müthiş bir özellik ve bunu google ilk sayfada çıkmak size ne kazandırır yazımızda açıklamaya çalışmıştık.

Şimdi bu yazımızda ise arama motoru optimizasyonuna dair bilmeniz gereken 10 altın kuralı sıralamak istiyoruz. Seo sektöründe çok çeşitli türde kişi ve kurum hizmet veriyor. Siz de seo yaptırırken bu 10 altın kurala riayet eder şekilde optimizasyon yaptırmalısınız. Yani seo uzmanınız bu 10 kurala dikkat etmeli ve mutlaka uygulamalı. Hadi başlayalım.

1) Arama motorlarının kalite kriterlerine uymak

Arama motorlarının benzer kalite kriterleri vardır ve bu kriterlere uymazsanız siteniz bir süre üst sıralarda görünse de sonraları sıralamalardan düşecek veya gerileyecektir. Bu sebeple kalite kriterlerine önem vermek çok önemlidir.

2) White hat seo teknikleri uygulamak

White hat seo kirli ve suç olabilecek yöntemler bütünü olarak tanımlanabilir. Black hat seo ise tam tersidir ve arama motorlarının sitenize ceza vermesine veya spam olarak değerlendirilmesine yol açacaktır.

3) Kaliteli içeriğe önem vermek

Kaliteli içerik siteniz içindeki yazılar ve cümleler bütününün sizin sitenize özgü olması demektir. Herhangi bir siteden kopyalanmış yazılar yine arama motorlarının sitenizi kötü yönde değerlendirmesine yol açacaktır.

4) Backlinklerin sayısına değil kalitesine önem vermek

Çok sayıda backlinktense sitenize tıklanma yani yönlendirme alacak backlinklere yoğunlaşmak büyük önem arzeder. Ayrıca güçlü sitelerden gelen dofollow backlinkler nofollow backlinklere göre google sıralamanıza kat kat fazla katkı sağlar

5) Seoyu yaptım oldu bitti şeklinde değil sürekli olarak sürdürmek

Seo siteniz yaşadıkça devam etmesi gereken bir olgudur. Arama motorları sıralama kriterlerini düzenli olarak günceller. Seo işlemleri bu güncellemelere göre güncellenerek ilerlemelidir.

6) Sürekli ölçmek, gerekli alanları sürekli iyileştirmek

Daha önce 'Ölçmezseniz iyileştiremezsiniz' mottomuzdan bahsetmiştik. Arama motoru optimizasyonunda ölçüm yapma ve bu ölçümlere göre sürekli aksiyon alma çok önemlidir.

7) Kodlamada seo kurallarına riayet etmek

Sitenizin kodları arama motorları için çok önemlidir. Sıralamada da kod düzeni büyük etkiye sahiptir. Sitenizin kodlamasında mutlaka arama motorlarının algılarına uygun davranılmalıdır.

8) Site içi seo ve site dışı seo kurallarına uymak

Birçok internet sitesinde site içi seoya dikkat edilirken site dışı seo kriterlerine önem verilmiyor. Aslında site dışı seonun etkisi daha büyüktür. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu yapılırken site dışı seoya önem verilmelidir.

9) Site hızına önem vermek

Daha önce site yüklenme hızının hem arama motorları hem de sitenizin ziyaretçileri için çok önemli olduğunu başka bir yazımızda anlatmıştık. Sitenizin açılması, gezinme sırasında tıklandıkça yüklenme süresi olabildiğince kısa olmalıdır.

10) Hedefleri doğru belirlemek ve bu hedeflere göre çalışmak

Anahtar kelime arama yoğunluğuna göre kolaydan zora doğru bir hedef planı yapılmalıdır. İmkansızı önceleyerek zaman kaybetmektense imkanları öncelikleyerek seo yapmak gerekir. Sitenizin kapasitesine göre hedef koymak her açıdan size kazanç sağlayacaktır.