Google Seo Ne Kadar Sürede Biter?

google-ilk-sayfada-çıkmak-ne-kadar-sürer

Arama motoru optimizasyonu ingilizce baş harflerinin kısaltması ile seo ne kadar zaman alır bize en çok sorulan sorulardan birisi. Google seo işlemleri için bize başvuran dostlarımız bu soruyu bize sıklıkla yöneltiyorlar. Bu sorunun tek bir cevabı yok aslında.

Seo süreçleri çalışılan projenin kendine has özelliklerine göre çeşitli zamanlar alıyor. Buna ek olarak hemen şunu da belirtelim. Google seo belirli bir sürede tamamlanan bir işlem değildir. İnternet siteniz yaşadıkça arama motoru optimizasyonu da yaşayan bir olgudur. Elbette işin başında belli başlı çalışmalar için geçen bir zaman aralığı var ama dediğimiz gibi internet sitesi yayında oldukça seoda devam eder gider. Çünkü google bir canlı gibidir. Kendini sürekli geliştirir ve değiştirir.

İyi bir google seo uzmanı bu gelişmeleri ve değişiklikleri takip eder ve her değişikliğe göre site özelinde aksiyonlar alır. Peki soruyu daha spesifik hale getirip tekrar cevap vermeye çalışalım. Google ilk sayfada kaç günde çıkılır? Bu sorunun kesin ve net cevabı şu şekilde. Hedef anahtar kelime öbeğinin zorluk seviyesine bağlıdır bu.

Örneğin çok kolay rekabetin az olduğu anahtar kelime aramalarında bizim ekibimiz en geç 1 ay içinde google ilk sayfada çıkarabiliyor. Nispeten daha zor ve daha çok rekabetin olduğu başka bir aramada ise 1 ila 3 ay arasında süreç tamamlanabiliyor. Çok zor ve çok yüksek rekabetin olduğu keywordlerde ise durum çok değişken. 1 yıl süre ile çalışma yapılması gereken durumlar olabiliyor.

Sonuç olarak google ilk sayfada çıkma zamanı hedef anahtar kelime öbeklerinin rekabetine ve google seo uzmanının gücüne bağlı. Ama hep söylediğimiz önemli bir olguyu tekrar etmek istiyoruz. Google ilk sayfaya yükselmek önemlidir, yükseldiği yerde tutabilmek daha da önemlidir.