Mobil Arama Seosunun İncelikleri

mobil-google-arama

Dünya üzerindeki mobil cihazlardan günlük internet kullanımının %60'ların üzerine çıkmış durumda. Yani dünya üzerindeki intenet kullanıcılarının %60ından fazlası internete cep telefonlarını veya tabletlerini kullanarak giriyor. Masaüstü bilgisayardan internet kullanım oranı her geçen yıl düşüyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde mobil cihazdan internet kullanımı oranının %80lerinde üzerine çıkması bekleniyor.

Peki bu durum seo açısından ne önem arzediyor, mobil cihazlar açısından arama motorlarının farklılıkları neler ve mobil uyumlu web sitesinin önemini bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle mobil seo kavramı ile başlayalım.

Mobil seo adı üzerinde bir internet sitesini mobil cihazlardan yapılan aramalara uyumlu hale getirilmesidir. Mobil cihazlardaki google arama sonuçları masaüstü arama sonuçlarına göre farklıdır. Google bir anahtar kelime araması için mobil cihazlarda masaüstü cihazlara göre farklı kriterlere göre sıralama yapmaktadır. Mobil uyumlu web siteleri diğer bir deyişle responsive (türkçeye esnek olarak çevirebiliriz) internet siteleri google arama sonuçları açısından ön sayfalarda çıkma şansını elde edebiliyor.

Aslında google burada masaüstü arama sonuçlarında yaptığı gibi kullanıcılar açısından belli başlı kalite kriterlerine göre puanlama ve sıralama yapıyor. Şimdi gelelim bu kalite kriterlerinin en önemlilerine. Aşağıda sıralayacağımız kriterlere önem vermiş bir internet sitesi mobil seo açısından güçlü tabir edilebilir. Mobil uyumlu web sitesi olarak tabir edilebilir.

İlk kriter yüklenme hızı. Bin internet sitesinin ilk yüklenme ve sayfalar arası geçişteki aldığı zaman google açısından çok önemli. Bunu daha önceki yazılarımızda birkaç defa vurgulamıştık. Kimse telefonu başında uzun süre bir internet sitesinin açılmasını beklemez geçer başka bir siteye.

Diğer kriter çalıştığı mobil cihazın o anki ekranına otomatik sığabilmesi. Yani esnekliği. Responsive kelimesinin tam karşılığı bu aslında. Google kullanılan cihazın boyutlarına göre site kendini değiştirebiliyor mu diye inceleyip buna göre değerlendirme yapıyor. Sitenin içindeki yazı, resim ve diğer öğeler mobil cihazlara göre kendini otomatik yeniden boyutlandırmalı.

Bunların yanında google masaüstü cihazlar için yapılan seoya benzer diğer birtakım kriterleri göze alarak çalışıyor. Ama yukarıdaki kriterlere ek olarak en önemli kalite kriterlerinden birisi kolay ve etki gezinme sağlayabilmesi. Başka bir deyişle internet sitesinin link yapısı doğru kurgulanmış olmalı. Ziyaretçiler aradığına kolayca ulaşabilmeli. 

Saydığımız bu başlıklara uyan bir internet sitesi mobil aramalarda üst sıralara yükselecektir. Hedef anahtar kelimelerde google ilk sayfada çıkması için bunlara ek bir takım seo çalışmaları yapılmalıdır ama dediğimiz gibi bu ana kriterler en önemlileri.