Bir Seo Uzmanı nasıl çalışır?

seo-uzmanı

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları şüphesiz sitematik ve planlı yapılması gereken, adım adım hedefe doğru ilerlerken doğru zamanda doğru aksiyonları alarak ilerlenen işler bütünüdür. İyi bir seo uzmanı bu çalışmalar sırasında neler yapar veya yapmalıdır bu sorunun cevabına bu yazımızda değinmek istiyoruz. Soruyu basite indirgeyip yazalım: Bir seo uzmanı nasıl çalışır?

Herşeyden önce seo uzmanı her projesinde iyi bir ön hazırlık yapar. Seo çalışmalarına başlamadan önce bilgi ve doneleri toplar. Notlar alır. Bu bilgiler işin kalan kısmının her aşamasında kullanılacağı için seo projelerinin en önemli kısmı burasıdır. Yeterli düzeyde ön bilgi toplanmaz ise optimizasyon tam anlamı ile başarılı olamaz. Kadük kalır. Bilgi toplamak için proje sahibine yöneltilen sorular, sektörün internetteki durumu, rakiplerin durumu gibi çeşitli dataları çeşitli araçlar kullanarak toplar.

Daha sonra tüm topladığı bilgileri bütünleyerek büyük resmi ortaya çıkarır. Büyük resmi analiz ederek bir puzzle halinde böler. Puzzleın parçalarını bir plan dahilinde uygulamak için sıralar. Seo çalışmalarının bu kısmı projeler için yol haritasının oluşması aşamasıdır. İyi bir seo uzmanı, tecrübeli bir seocu bu kısımda eksiksiz ve hatasız bir başarı için atılacan en etkili adımları zaman planı halinde alt kırılımlara parçalar.

Yol haritası planı oluştuktan sonra işe aksiyon alma adımına geçer. Bir önceki adımda oluşturduğu zaman planı çerçevesinde adım adım seo çalışmalarını uygulamaya başlar. Kesinlikle sistematik olunmalıdır. Doğru zamanda doğru adımlar atmak başarının en önemli kurallarından birisidir. İlk aşamada sitenin arama motorlarına kaydedilmesi, analytics ölçüm araçlarının kurgulanması ve siteye entegre edilmesi, hedef anahtar kelimelerin zorluk derecesine göre önceliklendirilmesi ve öncelik sırasına göre gerekli backlink çalışmlarının yapılması gibi genel birtakım işlemler yapar. Bunun yanında tanıtım yazıları, blog makaleleri gibi seo açısından güçlü getirileri olan işleri tamamlar.

Bir sonraki aşamada ölçümlere başlar. Atılan adımların google, yandex ve bing gibi arama motorları açısından neler getirdiğini ölçer. Google analytics ve search console verilerini günlük olarak değerlendirir ve ortaya koyması gereken ek aksiyonları belirler. Bunun yanında yol haritasında belirlediği adımları da atmayı sürdürür. Hep tekrarlıyoruz ama ölçüm yapılmadan bir seo çalışması başarılı olamaz. Ölçmek iyileştirmek ve geliştirmek için seo uzmanına çok önemli doneler sağlar.

Bu süre zarfında seonun büyük kısmı tamamlanmış hale gelir. Ama bir internet sitesi yayında olduğu sürece seosu devam etmelidir. Çünkü rekabet süreğen bir durumdur ve rakipler elbette boş durmaz. Hele hele sizin siteniz sektöre sonradan girmişse seo uzmanı için durum daha da zordur. Hedef anahtar kelimede googleda ilk sayfaya gelindi diyelim. Arama sonuçlarının korunması için seo çalışmalarına devam edilmesi gerekir. Zaten iyi bir seocu siteyi aramalarda ilk sayfada çıkarmanın yanında onu orada tutabilme yetisine de sahip olmalıdır. Biz bu özelliğimiz ile seo sektöründeki iyi seocuları bünyemizden barındırıyoruz. Eğer siz de iyi bir seo uzmanı ile çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.