Corona Günlerinde Sosyal Medya

korona-sosyal-medya

Covid-19, yeni tip corona virüs veyahut kısaca corona hayatımıza birçok farklılık getirdi. Malumunuz hayatımız daha çok evde geçiyor ve telefonlarımızla, tabletlerimizle ve laptoplarımızla daha çok haşırneşiriz. Özel şirketler ve devlet kurumlarının bazıları da dahil olmak üzere çalışanlarının bir kısmına evden çalışma yaptırıyor ve bu çalışanlarda evdeki zamanlarını genelde bilgisayar başında geçiriyor.

Corona insanlıktan çok can aldı ama bize birçok önemli bilgi de öğretti. Temizlik, el yıkama, sosyal mesafe veya maskenin önemi gibi genel konulara değinmeyeceğiz ama corona ile birlikte sosyal medyanın gücü birkez daha perçinlenmiş oldu. Daha önceki birçok yazımızda sosyal medya platformlarının kişi veya kurumlar açısından önemini anlatmıştık. Bu yazımızda ise daha çok corona sayesinde iyice belirginleşen sosyal medyanın etkisi veya gücü ile ilgili konulara değineceğiz.

Hatırlarsanız iç işleri bakanı sokağa çıkma yasağının bitmesine birkaç saat kala twitter hesabından bir açıklama yaparak istifa ettiğini duyurdu. Tüm haber kanalları işi gücü bırakıp bu konuyu tartışmaya başladı. Twitterda verilen ani tepkileri görünce biz istifasının kabul edilmeyeceğini sezmiştik çünkü twitter başta olmak üzere, facebook, instagram, youtube, aklımıza gelebilecek popüler tüm sosyal medyada dalga dalga istifanın kabul edilmemesi gerektiğine dair paylaşımlar yayılmaya başladı. Ama haber kanallarında hergün boy gösteren gazeteciler vesaire bunun aksi yönünde görüş bildirdiler ve cumhurbaşkanının oluru ile istifa ettiğini ve zaten günlerdir adım adım görevi bırakmaya yönelik adımlar attığını söylediler. Oysa onlar sosyal medyanın gücünü hesaba katmamışlardı ama biz katmıştık.

Birkaç saat sonra cumhurbaşkanı açıklama yaptı ve istifanın kabul edilmediğini söyledi. Sosyal medyada oluşan doğal sinerji ülke kararına etki etti. Evet, sosyal medya o kadar güçlü bir hale geldiki ülke yönetiminde alınan kararlara etki edebiliyor.

Bir başka örnek verelim. Kendini bilmezin birisi eşek yavrusunun köpekler tarafından saldırıya uğramasını marifetmiş gibi paylaştı. Duyarlı güvenlik görevlilerimiz kişiyi gözaltına aldı fakat kanunların dikkate alınması ile şahıs serbest bırakıldı. Konu çok hassas ve iğrenç olduğu için tepkiler çığ gibi yayıldı. Şahıs tekrar göz altına alınarak tutuklandı. Bu olayda da sosyal medyanın gücünü kanıtlayan başka bir olaydı.

Sonuç olarak corona'nın bize öğrettiği veya kanıtladığı ilginç olgulardan biri de sosyal medyadaki birlik ve beraberliğin etkisi oldu. Böyle güçlü bir alemde tüm şirketlerin mutlaka var olmasını tavsiye ediyoruz. Uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.