Doğru #hashtag Seçmenin İncelikleri

hashtag nasıl seçilir

Sosyal medyada içerik, resim, video her ne paylaşırsanız hashtaglerle birlikte paylaşmanız ilgi ve bulunulurluğu artırıyor. Hashtagler artık sanal alemdeki hayatımızın bir parçası haline geldi. Kuruluşunuzun facebook, twitter, instagram, linkedin ve diğer sosyal medya hesaplarında içerik girerken hashtag eklemeniz ilgiyi en az %30 oranında, doğru hashtag eklemeniz ise en az %50 oranında artırıyor. Peki doğru #hashtag nasıl seçilir? Hashtag seçmenin incelikleri nelerdir? Bu yazımızda bu sorulara kısaca ve en etkili yöntemleri tarifleyerek cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle doğru hashtag nedir diye bir soru aklınıza gelmiş olabilir. Doğru hashtag paylaşımınız için sosyal medyada en çok aranılan ve içeriğinizi en iyi tarif eden kelimeler olarak tariflenebilir. Daha önceki yazılarımızda ne çok az ne de çok fazla hashtag yerine 3-5 adet hashtag kullanmanız gerektiğini yazmıştık.

Bunu tarifledikten sonra gelelim hashtaglerin nasıl seçileceğine. Bir paylaşımın görseli, yazısı ve hashtagi ile önceden kurgulanması gerektiğini anlatmıştık. Bu çerçevede kullanacağımız ilk yöntem önceden beyin fırtınası yaparak 10 adet hashtag belirleyerek işe başlıyoruz. Daha sonra # işareti ile birlikte googleda arama yapıyoruz ve google arama sonuçlarının sayısına bakıyoruz. Hepsi için bu işlemi tekrarlıyor ve 1 den 10 a kadar google sonuç sayısına göre sıralıyoruz. Genelde ilk 3 sıradakini kullanıyoruz. Eğer karakter kısıtımız bitmemiş ise 4. ve 5. yi de ekleyebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise sektörünüzdeki büyük firmaların paylaşımlarını incelemek. Benzer içerikteki paylaşımlara bu firmalar hangi hashtagleri kullanmış ise sizin de kullanmanız etkili olacaktır. Buna aslında rakip yöntemi kullanma diyebiliriz.

Son olarak kullanabileceğiniz diğer bir yöntem mini bir anket yapmak. Belirlediğiniz 10 adet hashtag için çevrenizdeki kişilere paylaşımınıza hangisini ekleseniz daha çok ilgi uyandırırdı diye sorarak puanlamalarını istemek şeklinde mini anketiniz ile en etkili ve doğru hashtgleri bulmanız mümkün.