Sosyal Medya İçerik Yönetiminde Yapılan Hatalar

sosyal-medya

Sosyal medya platformları artık kişilerin değil kurumlarında dışarıya açılan penceresi haline geldi. Holdingler, orta ölçekli şirketler, kobiler ve hatta mahalle bakkalımızın dahi sosyal medya hesabı var artık. Ve iş öyle bir hal aldıki, takipçilerinizin sayısı kadar güçlü, paylaşımlarınızdaki likelar kadar ilgi çeker haldesiniz.

Dolayısı ile artık sosyal medya hepimiz için sanki bir uzvumuz gibi. Araştırmalar artık insanların gündelik hayatının çok büyük bir kısmını sosyal medyada geçirdiğini gösteriyor. Bütün bunlar ticaret için en etkili yöntemin sosyal medyada var olmaktan geçtiğini gösteriyor. Her işletme bir şekilde bir veya birkaç platformda mutlaka var olmak zorunda.

Peki bir işletme için sosyal medya içerik yönetiminde iyi sanılan ama aslında kötü olan şeyler nelerdir? Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle her ürün veya hizmet için ne çok sayıda arka arkaya ne de çok seyrek paylaşım yapmalısınız. Paylaşım sayısı ve sıklığı her ürün veya hizmet için kendine has farklı sayıdadır. 

Bunun yanında paylaşım yapılırken doğru mesajı içeren görsel seçilmelidir. Yapabiliyorsanız görselleri her paylaşıma göre özel tasarlamalısınız. Doğru görsel doğru etkiyi getirecektir ama görsel kötü ise takipçileriniz paylaşımınıza ilgi göstermeden geçecektir.

Diğer bir önemli hata çok uzun veya aksine çok kısa yazılardır. Paylaşımlarınızda istediğiniz etkiyi 2-3 cümle yani 20-30 kelimede elde etmelisiniz. Bunun için güzel bir yazı dili bilgisi gerekiyor. 

Ayrıca hashtagleri doğru seçmelisiniz. Alakasız veya alakalı ama etkisi az hashtaglerin hiçbir faydası yoktur. Hashtag seçerken nasıl hareket etmeniz gerektiğine başka bir yazıda değiniriz.

Unutmayın sosyal medyadaki paylaşımlarınız sizi rezilde eder vezirde. Eğer işi şansa bırakmak istemiyorsanız işinin ehli bir sosyal medya danışmanlığı yapan firmadan destek almalısınız.