Google İlk Sayfada Çıkmak İstiyor musunuz?

google ilk sayfada çıkmak istiyorum

Reklam bütçesi kısıtlı şirketlerin yaptığı işte, sattığı üründe veya hizmette hayali hedef anahtar kelime aramalarında google ilk sayfada çıkmaktır. Bu şirketler için daha fazla tıklanma ve dolayısı ile daha çok bilinilirlik demektir. Bir ürün veya hizmet ne kadar çok kişi tarafından bilinirse o kadar çok alıcısı olacaktır. Pazarcıları düşünün. Sizce neden sattıkları ürünü ilgi çeker halde bağırarak duyurmaya çalışırlar. Çünkü ne kadar çok kişi sattıkları malı duyar ve ilgi çekerlerse o kadar çok para kazanacaklardır.

İlgili aramalarda bir internet sitesinin anasayfası veya herhangi bir alt sayfasının bulunmasının bilinilirlik dışında güven ve prestij gibi başka bir takım avantajları da vardır. Bu avantajlardan daha önce Google ilk sayfada çıkmak size ne kazandırır? yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise google ilk sayfada çıkma hedefi olan bir kişi, doktor, danışman, satıcı veya şirketin daha sonraki adımlarda nasıl davranması gerekiyor biraz değinmek istiyoruz.

Öncelikle ilk soru bahsettiğimiz gibi gayet net.

Soru: Google ilk sayfada çıkmak istiyor muyum?

Cevap: Evet.

Daha sonraki adımları soru cevap şeklinde irdeleyelim.

Soru: Bunu kim yapacak?

1. Cevap: Ben

Bir google seo uzmanı kadar seo biliginiz var ise doğru cevap. Ama yok ise cevabınız aşağıda.

2. Cevap: Bir seo uzmanı

Eğer bir seo uzmanı ile çalışmak ve bu şekilde sitenizi googleda yükseltmek istiyorsanız çok dikkatli ilerlemelisiniz. Sektörde kötü amaçlı, kötü yöntemler kullanarak siteleri kısa süreliğine google ilk sayfaya çıkarabilen kişiler var ve bu kişilerin yaptığı seo işlemleri ile internet siteleriniz bir süre sonra google tarafından cezalandırılarak spam site olarak değerlendirilebilir.

Bu sebeple seçeceğiniz seo uzmanlığı alanından çalışan kişi veya kurum çok önemli. Doğru kişiyi seçmek için aynen titiz davranmanız gerekiyor. Seo işlemleri ucuz işler değildir. İstediği miktar, verdiği fiyat çok düşükse şüphelenmelisiniz. Eski yaptığı işleri, seo başarılarını sorgulamalısınız. Bütün işlemleri onun eline bırakmamalı size düzenli olarak raporlama yapmasını istemelisiniz. Bir seo uzmanı sizinle uzun soluklu çalışacaktır. Kısa sürede işi bitiririm diyenden korkmalısınız. Arama motoru optimizasyonu kesinlikle kısa sürede bitecek işler değildir. Her hedef anahtar kelimenin kendine has bir zamanı vardır. 

Bunların dışında başarılı bir seocu sadece sitenizi ilk sayfaya yükselten değil ve sitenizi ilk sayfada yıllar boyu tutabilendir. Bu meziyet her seo uzmanıyım diyen kişide yoktur. O yüzden çalışacağınız seo uzmanının daha önce yaptığı referanslarını sorarken ilgili anahtar kelimede ne kadar süre önce ilk sayfaya geldi ve ne kadar süredir ilk sayfada ikilisini birlikte öğrenmek istemelisiniz.

Unutmayın seoda başarı, sistematik olan, planlı ve programlı ilerleyen, işinde gerçekten uzman kişilerle mümkündür.