Androidten Mac Cihaza Dosya Transferi Nasıl Yapılır?

androidten mac cihaza dosya transferi

Android ve apple sistemler dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemleri ve şu anda rakipsizler. İkisi de farklı kodlarda ve yapıda olsa da amaçları aynı. İkisinin de kendine has avantajları ve dezavantajları var. Appleın bilgisayar sistemlerine Mac deniliyor. Kimimiz androidçi kimimiz macçi. Google android işletim sistemini desteklediğinden bu yana android telefon veya tablet tercih edenlerin sayısı çok arttı ama yine de apple mac bilgisayarın veya macbookun ayrı bir havası olduğu söylenir.

Şimdi gelelim esas konumuza. İki işletim sistemi birbirinden tamamen farklı olsa da birbirlerine dosya transferi yapılabiliyor. Eğer siz de android telefondan veya tabletten macinize fotoğraf veya dosya göndermenin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak en kolay ve etkili yöntemleri öğrenmiş olacaksınız.

Android ve maci iki farklı lisan konuşan insan gibi düşünün. Birbirlerinin dilini bilmeyen iki insan. Bu tip durumlarda araya bir tercüman gerekir. Yani iki farklı dili de bilen konuşmaları arada tercüme eden biri. İşte dosya transferi için bir tercüman yani ara program veya ara uygulama kullanacağız. Aklınıza hangi uygulama veya program tercümanlık işini yapar ve güvenlidir sorusu da gelmiş olabilir. Burada vereceğimiz programlar güvenli uygulamalardır.

İlk yöntemde kullanacağımız app Google'ın geliştirmiş olduğu Android File Transfer yani Android Dosya Transferi adlı uygulama. Öncelikle Mac cihaza uygulamayı indirip kurulumunu yapıyoruz. Android telefon veya tabletimizde Ayarlardan geliştirici modunu açıyoruz. Daha sonra USB debuggingi(hata ayıklama) aktif hale getiriyoruz. USB kablosu yardımı ile cihazları birbirine bağlıyoruz. Mac pc veya macbook Launchpadten uygulamayı çalıştırıyoruz. Önümüze android cihazımız içindeki tüm dosya klasörleri listelenecektir. Dosya içlerinden istediğimiz fotoğraf, video, mesaj vs kopyalayıp mace yapıştırabilirsiniz.

İkinci yöntem dr.fone-Phone Manager kullanmak. Dr.fone dünya üzerinden en çok tercih edilen applerden birisi. Kullanımı oldukça kolay yani kullanıcı dostu bir uygulama. Androidten androide dosya transferini de destekliyor. Yapmanız gerekenleri sıralayalım. Öncelikle Mac bilgisayarınıza veya macbookunuza dr.fone indiriyoruz ve çalıştırıyoruz. Kontrol panelinden Phone Manager yani telefon yöneticisini tıklıyoruz. Android cihazla Mac cihazın kablo bağlantısını yapıyoruz. Mac cihazın android cihazı bulup bağlantı yapmasından sonra Menuden göndermek istediğimiz dosyayı veya fotoğrafları, videoları seçiyoruz. Export to PC yani bilgisayara göndere tıklayıp işlemi tamamlıyoruz.

Bahsedeceğimiz son yöntem Samsung tarafından geliştirilen Samsung Smart Switch programı. Bu uygulamanın avantajı media dosyalarının yanında mesajları veya görüşme kayıtlarının transferini de desteklemesi. Mac cihazımıza ilk iki yöntemde olduğu gibi samsung smart switch appini indirip kuruyoruz. Yine USB kablo ile android telefon veya tableti Mace bağlıyoruz. More butonuna tıklıyoruz ve Preferences yani tercihleri seçiyoruz. Gönderim yapmak istediğimi dosya çeşitlerini işaretliyoruz. Sonra tekrar anasayfadan Backup yani yedekle butonuna tıklayarak ilgili dosyaların macbook veya mac pcmize aktarılmasını sağlıyoruz.