Google ve 2021'deki Yenilikler - Seo Uzmanı

Google ve 2021'deki Yenilikler - Seo Uzmanı

2020 yılı tüm dünyanın hayatında yenilikler ve değişiklikler yılı oldu. Covid-19 virüsü 2020 yılında insanlığın günlük yaşamına birçok yenilik ve farklılıklar soktu. Elbette dünyanın en büyük arama motoru da değişen insan hayatına kendini uyduracaktır. Aslında Google kendini kısa zamanda bazı değişikliklere adapte etti ama hayatımızda kalan kalıcı değişikliklere göre yeniden düzenleyeceği yıl 2021 olacaktı.

Dün 2021 yılının ilk günü idi. Bir seo uzmanı'nın özellikle arama motorlarının kendi kendine yapmış olduğu değişiklik ve yenilikleri yakından takip ederek çalışması gerektiğini sizlerle defalarca paylaşmıştık. İyi bir seo uzmanı bunun bilincinde hareket eden ve çalışmalarını bu olguya göre yönlendiren kişidir.

Şimdi birlikte Googleda olacak ve olabilecek değişikliklere bir göz atalım.

1) Google Analytics'te yeni raporlamalar

Google Analytics sitelerin performansının ölçüldüğü ve aksiyonlara verilen tepkilerin görüldüğü en önemli araçtır. Google aslında buradaki değişikliklere 2020'de başladı ve bu yıl içerisinde de bir dizi yenilik yapacağını bildirdi. Özellikle müşterilerin sitedeki davranışını daha iyi tanımlayan raporlamalar seo uzmanı'nın kullanacağı yeniliklerden olacak.

2) Campaign Manager 360

Google ürünler e-ticaret platformuna yönelik değişikliklerin başında bu geliyor. Müşterilere daha etkin bir deneyim sunabilecek ve müşterilerinizin ürünleriniz için tepkilerini daha etkin görüntüleyebileceksiniz.

3) Display ve Video 360

Evde daha çok vakit geçiren insanlığın telefonundan veya bilgisayarından daha çok video izlediği kesinleşen bir durum. Google'da bu duruma daha etkin çözüm olarak müşterilere sunulan reklamlarda yapay zekanın etkin olduğu tekliflerle çalışan yeni bir sisteme geçti. 2021 yılında yine bu olgu iyi seo uzmanlarının üzerinde çalıştığı bir geliştirme olacak.

Sonuç olarak daha önceki birçok yazımızda Google'ın başarısının altında yatan nedenlerden birisinin de kendisini gelişen ve değişen dünyaya hızlıca adapte edebilmesi olduğunu yazmıştık. 2021 yılında da google bundan vazgeçmeyecek ve özellikle artan e-ticaret satışlarına yönelik etkin çözümler getirerek yoluna devam edeceğe benziyor.